Aktivista Penc zveřejní svazky StB. Už podruhé

ČTK ČTK
6. 12. 2010 17:23
Databázi Penc získal přímo od Úřadu na ochranu osobních údajů
Aktivista Stanislav Penc.
Aktivista Stanislav Penc. | Foto: Martina Macková

Milkovice (Jičínsko) - Aktivista Stanislav Penc získal v pátek od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) databázi komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Podle něj jde o absurdní situaci, protože jej úřad za dřívější zveřejnění databáze obviňuje z porušení zákona na ochranu osobních údajů a hrozí mu pokutou až jeden milion korun. Databázi, kterou mu ÚOOÚ poskytl, hodlá Penc také zveřejnit na internetu.

Mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková uvedla, že Penc si vyžádal spis vedený v souvislosti s jeho případem a tento spis v souladu se zákonem dostal.

"Součástí spisu je databáze zájmových osob StB, tedy mu byla jako součást spisu také poskytnuta," sdělila.

Upozornila však na to, že zveřejňování osobních údajů ze spisu je "velmi problematické".

Úřad nyní rozhoduje o tom, zda a jak Pence postihne za původní zveřejnění databáze.

"Toto přestupkové řízení není dosud uzavřeno," dodala mluvčí ÚOOÚ.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy