Omluvte se za Albertov, píší akademici rektorovi UK

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2014 16:43
V dopise jsou podepsáni například ekonom Tomáš Sedláček, básnířka Sylva Fišerová nebo literární historik Martin C. Putna.
Rektor UK Tomáš Zima.
Rektor UK Tomáš Zima. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Osm desítek akademiků a studentů Univerzity Karlovy nesouhlasí s tím, že její rektor Tomáš Zima kritizoval protest na Albertově proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Svůj postoj vyjádřili v otevřeném dopise, pod nímž jsou podepsáni například ekonom Tomáš Sedláček, básnířka Sylva Fišerová, literární historik Martin C. Putna, proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Jan Trlifaj nebo filozofové Štěpán Špinka a Václav Němec.

Několik desítek signatářů žádá rektora, aby přehodnotil své stanovisko k protestům na Albertově a účastníkům demonstrace se omluvil.

Zima v odpovědi na dopis konstatuje, že souhlasí s tím, že protest, a to i velmi hlasitý a jednoznačně formulovaný, je součástí demokracie. Házení vajíček ale považuje za neslušné. "Vždy budu hájit právo na politický protest a vždy budu stát na straně demokracie, vlády práva a akademických svobod. S násilím, vulgaritou a fyzickými útoky však souhlasit nemohu, ať se jich dopouští kdokoli," uvedl.

Pošlapání památky

Rektorovo prohlášení, podle něhož hlasité protesty na Albertově byly pošlapáním památky těch, kdo stáli na Albertově v roce 1939 a 1989, bylo pro signatáře velkým zklamáním.

"Podle nás je v demokratické zemi zcela namístě, aby se veřejnost důrazně ohradila proti chování prezidenta, které je nehodné jeho úřadu. Z tohoto důvodu považujeme za velmi nešťastné, že jste se sám od jednání prezidenta ani v nejmenším nedistancoval, a naopak jste odsoudil protesty proti němu," píše se v dopise adresovaném rektorovi. Zima ale uvádí, že jeho prohlášení se týkalo pouze demonstrantů, kteří házeli předměty na prezidenta a projevovali nevoli i při studentské hymně.

Nebyli to výtržníci

Před týdnem při oslavách 25. výročí pádu komunismu na Albertově stovky odpůrců pískaly na prezidenta Miloše Zemana a vyzývaly ho k odstoupení. Zeman se zúčastnil vzpomínkového shromáždění na místě, kde před 25 lety začal průvod, který příslušníci komunistické policie později tvrdě zastavili na Národní třídě.

Byl tam společně s německým prezidentem a s prezidenty Visegrádské čtyřky, kromě ČR tedy Polska, Maďarska a Slovenska. Českého prezidenta musela ochranka bránit před předměty létajícími z davu.

Podle autorů dopisu bylo zjevné, že účastníci shromáždění až na několik jedinců, kteří házeli vajíčka, nebyli žádní výtržníci. "To bylo zřejmé z jejich spořádaného chování při projevech ostatních prezidentů, které vyslechli v naprostém klidu a které odměnili bouřlivým potleskem," uvedli.

Účastníci demonstrace si prý nemohli vybrat jinou příležitost, protože na Národní třídu, kde protest proti Zemanovi začal, se prezident osobně nedostavil.

Omluvte se, žádá další dopis

Autoři dopisu odmítají, že by účastníci demonstrace zneuctili památku studentů z let 1989 a 1939. Naopak ostře kritizovali nejen Zemanovo vystoupení, ale také účast bývalého komunisty a kontroverzního lobbisty Miroslava Jansty. Jeho vystoupení považují za "výsměch a plivnutí do tváře účastníkům sametové revoluce" a za selhání rektora i organizátorů akce.

Od jednotlivých akademiků prý rektoru Zimovi přicházely desítky nesouhlasných dopisů už během uplynulého týdne. Některé z nich prý upozorňují mimo jiné na skutečnost, že sám Zima byl v době listopadu 1989 předsedou fakultního výboru SSM a členem KSČ.

V tomto společném dopise autoři rektora žádají o přehodnocení jeho stanoviska k událostem na Albertově a omluvu účastníkům demonstrace.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy