Agent Babiš donášel na své kolegy, tvrdí nové dokumenty

Domácí Domácí
Aktualizováno 31. 1. 2014 18:14
ODS už začala v případě pravdivosti dokumentů vyzývat Babiše k rezignaci
Andrej Babiš při přebírání ministerstva financí.
Andrej Babiš při přebírání ministerstva financí. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) ve čtvrtek předložil bratislavskému soudu nově nalezené dokumenty, podle nichž současný ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš informoval v 80. letech komunistickou Státní bezpečnost (StB) o svých kolezích z podniku Petrimex. Jde o dvě listiny, které zmiňují agenta Bureše, což bylo údajně Babišovo krycí jméno. Píše to týdeník Euro.

Pokud jsou nové informace o údajné spolupráci šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše s komunistickou StB pravdivé, měl by podle ODS rezignovat na svou funkci.

"Dnes zveřejněné dokumenty považuji za závažné. Je nemyslitelné, aby v demokratické vládě seděl někdo, kdo kvůli své minulosti nemůže získat lustrační osvědčení," uvedl v reakci místopředseda ODS Martin Kupka. Pokud by Babiš v případě potvrzení pravdivosti dokumentů neodstoupil, měl by jej prý odvolat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Babiš se v pátek k nově zveřejněným informacím nevyjádřil, jeho právník ČTK sdělil, že nemá mandát věc komentovat. Hnutí ANO uvedlo, že jde o Babišův osobní spor.

Co je v dokumentech

Podle jednoho z dokumentů se měl Babiš podílet na "prověrce" bývalého obchodního náměstka Petrimexu Dušana Slezáka. StB ho chtěla získat jako agenta, Slezák to odmítl.

V druhém dokumentu, který se týká tehdejšího zástupce ředitele Petrimexu pro obchodování s plasty Richarda Szabóa, je informace o přijatém zápisu od agenta Bureše. StB Szabóa prověřovala pod krycím jménem "Turek", údajně kritizoval tehdejší komunistický režim.

Obě listiny spravoval důstojník StB Andrej Kuľha, který ve čtvrtek svědčil v Babišův prospěch. "Po analýze skutečností jsem vyhodnotil, že nejde o vědomou spolupráci (Babiše s StB) a spis jsem odložil do archivu," prohlásil u soudu Kuľha. Soudkyně ve čtvrtek jednání odročila na 14. dubna.

K Babišovu svazku se u StB dostal v roce 1987, tedy pět let poté, co se nynější miliardář slovenského původu údajně stal spolupracovníkem StB. Kuľha u soudu také tvrdil, že Babišův svazek byl veden chaoticky a že v něm chyběly dokumenty.

Dokumenty, v nichž se Andrej Babiš objevuje pod krycím jménem Bureš jako spolupracovník Státní bezpečnosti, se objevily už na říjnovém jednání Okresního soudu v Bratislavě.

Šlo o spis s názvem Oko, který StB vedla na bývalého pracovníka podniku Plastimpex Alexeje Nováka. Právě v jeho svazku byly podle Eura vedeny minimálně dva agenturní záznamy tajného spolupracovníka Bureše.

Andrej Babiš však tehdy týdeníku řekl, že člověka jménem Alexej Novák nezná."Nejsem si vědom, že bych na osobu tohoto jména byl někdy někým tázán. Rovněž důrazně odmítám, že bych komukoli o osobě jménem Alexej Novák poskytoval jakékoli informace," řekl Babiš a dodal, že totéž platí i o společnosti Plastimpex.

Babiš vědomou spolupráci s StB popírá. Tvrdí, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel do kontaktu s příslušníky StB. Odmítá ovšem, že byl agentem tajné policie. Kvůli archivním svazkům podal žalobu na ÚPN.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy