Advokát blízký ANO pracoval pro Huawei, potvrzují zdroje. Mohl být ve střetu zájmů

Jiří Pšenička
28. 1. 2019 2:08
Čínská společnost Huawei čelí v řadě zemí včetně Česka podezření ze špionážních aktivit ve prospěch komunistického režimu v Pekingu. V tuzemsku se jí zastává prezident Miloš Zeman. Deník Aktuálně.cz nyní zjistil, že s čínskou firmou podle několika na sobě nezávislých zdrojů spolupracoval i právník s úzkými vazbami na špičky hnutí ANO. Advokát Květoslav Hlína, blízký dvojce Babišova hnutí Jaroslavu Faltýnkovi, souběžně s prací pro Číňany zastupoval i státem a pražským magistrátem kontrolované podniky, které zařízení této technologické firmy nakupovaly. Tím se mohl dostat do střetu zájmů.
Advokát Květoslav Hlína zastupoval státem a pražským magistrátem kontrolované podniky, které nakupovaly zařízení technologické firmy Huawei.
Advokát Květoslav Hlína zastupoval státem a pražským magistrátem kontrolované podniky, které nakupovaly zařízení technologické firmy Huawei. | Foto: Aktuálně.cz

Advokát Květoslav Hlína v této souvislosti mluví o "nepravdivých spekulacích", jednoznačné odpovědi na vyřčené otázky ale neposkytl. Stejně jako čínská firma, která informace nebyla ochotna potvrdit ani vyvrátit.

Smlouva za 350 tisíc měsíčně? 

Dva zdroje, které v minulosti úzce spolupracovaly s českou pobočkou Huawei, potvrdily Aktuálně.cz, že advokát Hlína s čínskou firmou podepsal kontrakt na konci roku 2016, měsíční odměna měla činit 350 tisíc korun.

"Uzavřená smlouva se sice formálně zabývá právním poradenstvím, nicméně má i přílohu, která se fakticky týká jen lobbingu ve prospěch firmy Huawei," uvádí jeden ze zdrojů, jehož totožnost redakce zná. Shodné informace poskytl i další člověk z okruhu čínské firmy. 

Hlína měl podle něj za úkol pomáhat firmě se zakázkami ve vybraných firmách ovládaných českým státem a hlavním městem Prahou. Konkrétně šlo o společnosti České dráhy, ČD-Telematika, ČD-Informační systémy, Správa železniční dopravní cesty a Dopravní podnik hlavního města Prahy. O nich se má smlouva ve své příloze výslovně zmiňovat.

JUDr. Květoslav Hlína (54)

V roce 1986 dokončil studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Před rokem 1989 pracoval na Okresním soudu v Chrudimi, poté na prokuratuře v Přerově. Advokacii se věnuje od roku 1991. Je jedním ze tří spolumajitelů a řídícím společníkem HSP & Partners advokátní kanceláře v.o.s., která nyní sídlí v pražském obchodním centru Myšák Gallery. Má trvalé bydliště v Přerově, ale podle zdrojů Aktuálně.cz fakticky žije v Olomouci (na okraji hanácké metropole spoluvlastní rodinný dům).

Mnoho let jako advokát pracoval pro koncern Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu Andreje Babiše. Mateřskou firmou počínaje, Olmou, Osevou a Prechezou konče. V Babišových moravských chemičkách Precheza a Deza zasedal v dozorčí radě. Z koncernu Agrofert se zná s nynějším prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem (ten bydlí v sousedním Prostějově) a s poslancem za ANO Milanem Ferancem (též s bydlištěm v Olomouci). Faltýnek s Ferancem v Agrofertu působili jako manažeři a dnes jsou považováni za Hlínovy klíčové kontakty do současné české politiky.

Redakce Aktuálně.cz se s kopií této přílohy seznámila. Píše se v ní například o hlavních úkolech pro období od 1. prosince 2016 do 28. února 2017. "Ověření reálnosti a úspěšnosti obchodních příležitostí pro produkty Huawei," zní jeden z cílů. Dále se dokument zmiňuje o "strategických schůzkách" s managementem pražského dopravního podniku a firmy ČD-Telematika. Také o devíti zcela konkrétních obchodních příležitostech ve firmách z okruhu Českých drah a dalších devíti v dopravním podniku. 

Spolupráci s firmou Huawei advokát údajně ukončil po zhruba roce, ke konci roku 2017, kdy se o jeho aktivity ve veřejném sektoru začala ve stále větší míře zajímat česká média. 

Přitom pro všechny zmíněné firmy z veřejného sektoru (České dráhy, ČD-Telematika, ČD-Informační systémy, Správa železniční dopravní cesty a pražský dopravní podnik) po vstupu hnutí ANO do vlády Hlína několik let pracoval. Poskytoval jim právní poradenství v rámci své v Praze sídlící HSP & Partners advokátní kanceláře (předtím dlouhá léta poskytovala kancelář služby i několika firmám z koncernu Agrofert, založeném nynějším premiérem Andrejem Babišem).

Jestliže ve stejný čas pracoval pro dodavatelskou firmu Huawei, mohlo jít o střet zájmů.

Klikněte pro zobrazení celé grafiky.
Klikněte pro zobrazení celé grafiky. | Foto: Aktuálně.cz

Žádná jednoznačná odpověď  

Redakce žádala Květoslava Hlínu o vyjádření, zda s firmou Huawei v uvedeném období měl podepsaný kontrakt, zda byl za 350 tisíc korun měsíčně a týkal se i lobbingu ve prospěch uvedených firem. "Váš aktuální dotaz je pouze dalším dokladem vašeho neprofesionálního přístupu, když spekulace v něm uvedené nejsou pravdivé," napsal v e-mailu advokát. 

Když se redakce dodatečně ptala, v čem konkrétně nejsou informace pravdivé, a žádala Hlínu o jasnou odpověď na otázku, zda s firmou Huawei měl někdy v minulosti smluvní vztah, nereagoval už vůbec.

O jednoznačnou reakci na obdobné otázky žádal deník Aktuálně.cz i firmu Huawei Technologies. Česká pobočka čínské společnosti ale nebyla ochotna informaci o spolupráci s Hlínou dementovat ani potvrdit.

"Společnost Huawei spolupracuje v České republice se stovkami dodavatelů a společností z různých oborů. Součástí smluvních vztahů s našimi partnery jsou také doložky o mlčenlivosti a GDPR, proto o konkrétních smluvních podmínkách nemůžeme veřejně hovořit. Veškeré dodavatelské vztahy společnosti Huawei se ale řídí právním řádem České republiky," reagovala na otázky mluvčí firmy Huawei Magda Teresa Partyka. 

Wi-fi v metru i nákladní tramvaj pro Prahu

O existenci zmíněného kontraktu se v pražských politických kruzích přitom mluví už od jara loňského roku. Deník Aktuálně.cz o tom tehdy hovořil i s některými pražskými zastupiteli. Už v květnu 2018 se také na celou věc poprvé ptal Květoslava Hlíny, který v té době odpověděl, že s firmou Huawei on ani advokátní kancelář HSP & Partners "nespolupracuje". Vyloučil, že by byl ve střetu zájmů. (V tu chvíli to mohla být pravda, pokud jeho smluvní vztah s Číňany skutečně skončil už na konci roku 2017 - pozn. red.)

Hlínovy zakázky

Právnické zakázky Hlínovy kanceláře ve státních firmách České dráhy, ČD-Telematika, ČD-Informační systémy a Správa železniční dopravní cesty se časově kryjí s obdobím, kdy v orgánech těchto firem působil Milan Feranec, do loňska náměstek ministra dopravy.

Zakázky v pražském dopravním podniku Hlína získal zase poté, co v polovině roku 2016 Jaroslav Faltýnek převzal politickou garanci nad znovuobnovenou pražskou koalicí v čele s primátorkou za ANO Adrianou Krnáčovou. Do dopravního podniku Hlína "doprovodil" tehdejšího nového šéfa a svého bývalého koncipienta Martina Gillara.   

Důkazy o tom, že by advokát Hlína k nějaké zakázce čínské firmě dopomohl, v tuto chvíli k dispozici nejsou. Huawei nicméně některé kontrakty ve zmiňovaných státních a městských firmách v inkriminovaném období skutečně získala, byť často zprostředkovaně. 

Dvě zakázky uzavřela čínská technologická firma v roce 2017 v pražském dopravním podniku (DPP), který v té době řídil Hlínův bývalý advokátní koncipient Martin Gillar (Hlínova kancelář po Gillarově nástupu získala v městské firmě několik kontraktů na právní poradenství - pozn. red.).  

V létě 2017 zadal dopravní podnik zakázku na pokrytí šesti stanic metra signálem wi-fi. Pilotní projekt za necelých 10 milionů korun bez DPH, který byl dvěma dodatky rozšířen na zhruba 14 milionů, získala polostátní firma ČD-Telematika. Jak už bylo řečeno, i pro ni Hlína v minulých letech pracoval - jeho kancelář ji uvádí ve svých referencích. A ČD-Telematika teď k výstavbě wi-fi sítí v pražské podzemce využívá technologii Huawei. 

V tom samém období roku 2017, kdy pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na bezdrátové pokrytí internetem, podepsala ČD-Telematika časově neomezenou rámcovou smlouvu na dodávku zboží a služeb s firmou Huatech. To je společnost, která byla založena v roce 2014 jako první český výhradní partner firmy Huawei. Po boku čínské firmy se nyní objevuje při všech strategických zakázkách (třeba v ostře sledovaných a bezpečnostně velmi citlivých zakázkách, které se týkají datových center ČEZ).  

Další obchodní spolupráce s pražským dopravním podnikem se rozjela v květnu 2017. Tehdy zástupci firmy Huawei a dopravního podniku společně s představiteli Pražských služeb a ČVUT podepsali memorandum, které se týká projektu na svoz komunálního odpadu prostřednictvím nákladních tramvají (projekt Prague City Cargo).

Firma Huawei v minulých letech získala i jiné kontrakty od státních subjektů v resortu dopravy. Skrze již uvedenou partnerskou firmu Huatech třeba v SŽDC, významná zakázka se týká také Ředitelství silnic a dálnic ČR. U ŘSD jde o datovou síť, skrze níž tečou informace týkající se silniční a dálniční dopravy. 

VIDEO: Kauza Huawei přehledně. 

Jsou byznysové zájmy nadřazeny bezpečnosti? A které české firmy působící v Číně kauza Huawei ohrožuje? Kauzu Huawei shrnuje Martin Veselovský | Video: Martin Veselovský, DVTV

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy