Úřednický ministr v Bogotě zavřel krám, Černín ho teď zase otevírá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 12. 2012 9:15
Letos v červnu se ministr průmyslu Martin Kuba vydal s českými podnikateli do Kolumbie a několik týdnů poté se začalo mluvit o znovuotevření české ambasády v této jihoamerické zemi.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Letos v červnu se ministr průmyslu Martin Kuba vydal s českými podnikateli do Kolumbie a několik týdnů poté se začalo mluvit o znovuotevření české ambasády v této jihoamerické zemi.

Ministerstvo zahraničí přitom letos sídlo velvyslanectví (v hodnotě 33 milionů korun) v Bogotě prodalo.

Za překvapivou otočkou české diplomacie jsou zřejmě i zájmy českých zbrojařů. Právě ty, včetně zástupců Omnipolu, Kuba do Bogoty vezl v silném zastoupení.

Ambiciózní ministr Kuba si návrat české diplomacie do Kolumbie připisuje k dobru. A myslí na zmiňované zbrojaře.

„Ta návštěva byla jedním z impulsů. V Kolumbii se dá těžit strašná spousta věcí, důležitá je energetika, velmi atraktivní je také technologie zemědělství. Jednali jsme tam i na ministerstvu obrany o zbrojním průmyslu a ta spolupráce pro zbrojaře je velmi, velmi důležitá,“ vysvětlil Insideru svůj zájem o zemi, která je spojencem Západu, ale zároveň má dlouhodobé potíže s ozbrojenými rebely.

V letadle s Kubou v červnu byli například zástupce Omnipolu (je svázán s Richardem Hávou), zástupci firem ERA a PAMCO zaměřujících se na bezpečnostní technologie, ale i třeba člověk strojírenských Vítkovic.

Kuba se o pojetí české exportní politiky dlouhodobě pře s ministrem zahraničí Schwarzenbergem, a tak uzavření kolumbijské ambasády kritizuje. „Strategie‚ že 'zavřeme, za rok otevřeme, pak zase zavřeme', nejde dělat,“ zlobí se.

Vedení Černínského paláce ale kritiku nepřipouští, protože to nebyl ministr Schwarzenberg, kdo úřad v Kolumbii zavřel, ale rozhodnutí padlo za úřednického ministra Jana Kohouta. Navíc ministerstvo trvá na tom, že přes zmatky v Kolumbií ušetří. Do země chce v příštím roce dosadit jednoho diplomata, sídlit by měl při delegaci Evropské unie v zemi.

Karel Schwarzenberg odmítá také zásluhy vládního kolegy Kuby za znovuotevření úřadu. „Blbost, situace se změnila na místě a my jsme zavedli nový typ ambasád,“ říká.

Důvody lehce zpřesňuje Schwarzenbergův první náměstek Jiří Schneider. „Rozhodnutí o zrušení úřadu bylo kritizováno a byla předložena spousta argumentů, jak důležité jsou vztahy mezi námi a Kolumbií a jaký tam je potenciál, zejména obchodně,“ uvedl.

Deník Insider zjišťoval také u zástupců zbrojařských firem, kteří s Kubou do Kolumbie jeli, jak byla mise úspěšná a co se tam dojednalo. Buď však dotaz přešli mlčením (jako Omnipol), anebo odmítli podrobnosti případných kontraktů sdělit.

„Stejně jako jiné firmy o projektech nezveřejňujeme informace, pokud jsou ve stadiu jednání. Obecně podnikatelské delegace v doprovodu českých ministrů jsou dobrým nástrojem pro navazování nových obchodních vztahů," reagoval na dotaz deníku Insider mluvčí společnosti Excalibur Army Lukáš Novotný.

Podle náměstka Schneidera stál provoz původní ambasády 14 milionů korun ročně, teď se náklady sníží na řádově jednotky milionů.

„Není to tak, že bychom to zrušili a za stejné peníze obnovili,“ zdůrazňuje Schneider.

Tereza Šídlová

 

Právě se děje

Další zprávy