Tykač vidí, co český stát vidět nemůže. Proto je tak dusno v Bellinzoně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 6. 2013 14:28
CCS má specifické postavení u soudu s českými uhlobarony – jako civilní účastník patří na žalující stranu vedle švýcarské prokuratury.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Když se u soudu ve švýcarské Bellinzoně poprvé ukázal bývalý uhlobaron Antonín Koláček, hned prostřednictvím svého právníka požadoval vyřazení z jednání společnosti Czech Coal Services (CCS).

Přetahovaná mezi obžalovanými exmanažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) a nástupnickou firmou dolů propojenou s miliardářem Pavlem Tykačem je silnou paralelní linkou rozplétání privatizace MUS před švýcarskou justicí.

CCS má specifické postavení u soudu s českými uhlobarony – jako civilní účastník patří na žalující stranu vedle švýcarské prokuratury.

Na rozdíl od českého státu se tak může ucházet o miliardy zmražené na švýcarských účtech. Většina sporů mezi obžalovanými a CCS, které doléhají až do Prahy, se ale týká švýcarského spisu.

Obžalovaným se nelíbí hlavně to, že v čele CCS stojí také bývalí manažeři MUS (jde o Vasila Bobelu a Petra Pudila), a to, že nedoložili, jak jim vznikla škoda.

„Škodu společnost Czech Coal Services nedoložila, tvrdí jen, že jí škoda vzniknout mohla. Tím ale také získává přístup do spisu,“ řekl Insideru zdroj blízký pětici obžalovaných, mezi nimiž je vedle Koláčka také Jiří Diviš, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký.

Podle informací Insideru také jejich advokáti argumentují před soudem tím, že právě ze strany CCS unikají informace ze spisu na veřejnost a že jde o zneužití práva.

Jejich námitky ale soud vždy odmítá.

Jak už Insider informoval, není to poprvé, kdy by se švýcarské soudy musely zabývat podobným sporem. Obžalovaní uhlobaroni uhráli u švýcarského soudu nad CCS jedno vítězství. Federální trestní soud v Bellinzoně zamítl CCS plný přístup do spisu, který se podle všeho týká privatizace společnosti Škoda Holding, která je podle švýcarských vyšetřovatelů propojená s privatizací MUS.

Středeční projednávání kauzy u soudu v Bellinzoně přineslo změnu. Koláček na rozdíl od dalších spoluobviněných Čechů totiž alespoň krátce vypovídal.

"Nenalézám v obžalobě zdrojový trestný čin," uvedl Koláček před soudem. "Celý ten text (obžaloby) je takový zmatený. Jsou tam aspekty, které vnímám, že se staly... Je tam mnoho pohledů na naši aktivitu, ale jako bychom se z toho vytratili my a výsledek naší práce,“ řekl také.

Koláček před soudem mluvil také o údajných výhrůžkách. Když v březnu náhle zemřel jeden z obžalovaných, Luboš Měkota, našel prý Koláček na svém autě v garáži vzkaz "Pozdravuje tě Luboš".

Ke konkrétním bodům obžaloby se ale uhlobaron, z nějž se stal v průběhu uplynulých let buddhista, nevyjádřil. Podobně jako další obžalovaní se odvolal na probíhající vyšetřování v Česku. České orgány, které propásly možnost stát se účastníkem řízení ve Švýcarsku, přístup do spisu z takto „pohodlné“ pozice nemají.

Soud s uhlobarony bude pokračovat 24. června, rozsudek by měl být znám v půlce července.

Tereza Šídlová

 

Právě se děje

Další zprávy