Svět pije více Kozla a Budvaru

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 8. 2014 21:11
Do zahraničí se vyváží každý rok větší a větší objem českého piva. Pivovary proto rozšiřují licenční výrobu, růst spotřeby v Česku ale neočekávají.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Zatímco český piják je pivu stále nevěrnější, v zahraničí fanoušků tradičního českého ležáku přibývá. Jak potvrzují největší tuzemské pivovary, české pivo je stále větším exportním šlágrem. Míří i do odlehlých zemí, jako je Kostarika či Tchaj-wan.

Rekordní objem vyvezeného piva za loňský rok oznámily hned dva přední české pivovary – Plzeňský Prazdroj a Budějovický Budvar. Ty očekávají další růst exportu i letos. „Vyvezli jsme asi 1,1 milionu hektolitrů piva, což je meziroční nárůst o více než pět procent,“ potvrdila Insideru a HN Kateřina Krásová, mluvčí Plzeňského Prazdroje, lídra mezi pivovary. Prodeje pivovaru jsou podle ní závislé na zahraniční poptávce zhruba z 12 procent.

Budvar již vyveze do ciziny více než polovinu své roční produkce, která loni dosáhla 1,4 milionu hektolitrů piva. Pivovary Staropramen uvaří pro cizinu asi půl milionu hektolitrů piva.

V největším objemu putují do zahraničí světlé české ležáky – Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel a Budějovický Budvar, který pivovar dodává do USA a Kanady z důvodu známkoprávních sporů s americkou společností Anheuser-Busch také pod značkou Czechvar.

„Ležáků se loni celkem vyvezlo o devět procent více,“ potvrzuje výroční zpráva Svazu pivovarů a sladoven.

„Prodeje Kozla v zahraničí se nám meziročně zvedly o šest procent,“ přiblížila Krásová. „Velkopopovický Kozel je obecně nejprodávanějším českým pivem v zahraničí,“ dodala Krásová. Kozel se teď prodává už zhruba ve třiceti zemích světa.

Tradiční plzeňské dvanáctky podle ní uvařil loni Prazdroj pro svět o čtyři procenta více. Aby pivovar značku podpořil, otevřel v Rakousku, Velké Británii a Německu, kde se Pilsner Urquell konzumuje nejvíce, nové značkové hospody. Pivnice Prazdroje se před několika týdny otevřela také ve Vietnamu.

Na tradičních trzích se i vaří

Mezi nejrychleji rostoucí trhy pivovarů patří podle Svazu pivovarů a sladoven v posledních letech Rusko. Export z Česka tímto směrem se jen loni zvedl o třetinu. Z toho důvodu se řada českých pivovarů rozhodla přesunout výrobu přímo na místo. „V Rusku a na Ukrajině už máme licenční výrobu. Množství našeho piva spotřebovaného na tamním trhu je tak velké, že je pro jeho kvalitu včetně distribuce vhodnější výroba přímo tam pod naší kontrolou,“ uvedl mluvčí pivovarů Staropramen Pavel Barvík.

„Vzhledem k rostoucí oblibě našeho krušovického piva v zahraničí jsme letos zahájili licenční výrobu v Rusku,“ sdělila také mluvčí pivovaru Heineken Zuzana Kosáková.

Dlouhodobě se v licenční výrobě v Rusku vyrábí již zmíněný Kozel.

Pokud jde o vývoz, pivovary teď své značky vyvážejí z Česka stále dále, do odlehlých zemí. V Evropě totiž s rostoucím tlakem na zdravý životní styl upadá pivní spotřeba.

„Heineken začal nově exportovat do Číny a Kostariky,“ uvedla Kosáková. Staropramen podle Barvíka nedávno rozšířil své portfolio zemí pro export vedle Finska či Běloruska také o Spojené arabské emiráty.

O pivo z Plzně je zase stále větší zájem v Jižní Koreji, Japonsku, Vietnamu a na Tchaj-wanu. „Tady se objem prodejů v posledních letech ztrojnásobil,“ řekla Krásová. Úspěch má ležák také v Izraeli, kde dokonce získal certifikaci „košer“.

Ředitel Budvaru Jiří Boček vidí příležitost ještě v Africe, která je zatím „pivně neprobádaným“ trhem.

Kompenzace české situace

Pivovary připouštějí, že rostoucí export jim dává vydělat, zatímco v Česku poptávka stagnuje. „V Česku už spotřeba piva neporoste a říkám to už od roku 1995,“ tvrdí Boček.

České pivo je podle pivovarů ve světě navíc natolik ceněný artikl, že ho mohou nabízet jako prémiový brand – tedy v jiných cenových relacích než v Česku. Například Kozel, který se v Česku prodává levněji než „bratrský“ Gambrinus taktéž z dílny Prazdroje, se v Latinské Americe prodává jako dražší prémiový brand. Stejné je to i s Budvarem.

Kouzlo, či spíš nutnost exportu už objevují i menší producenti, třeba Pivovar Hubertus z Kácova. „Zkoušíme rozjet export, první dodávky směřovaly na Slovensko, do Maďarska, Švédska a Itálie,“ uvedl předseda představenstva pivovaru David Hořejší. První odběratele v Anglii, Německu a Polsku nalezl i minipivovar Kocour ze severočeského Varnsdorfu.

Lucie Hrdličková

S přispěním Davida Tramby

 

Právě se děje

Další zprávy