Garsonka v Uhříněvsi, nebo vila u moře? Porovnáváme, co lze koupit za stejné peníze

Michal Janko Jiří Kropáček Michal Janko, Jiří Kropáček
8. 4. 2024 5:36
Ceny realit v Česku v posledních měsících klesaly. Stále se ale lidé s průměrnými příjmy musí kvůli bydlení zadlužit na celý produktivní život. Za cenu malého staršího bytu na pražské periferii by si přitom mohli pořídit prostorný apartmán v přímořském letovisku, a to nejenom v bývalém východním bloku.

Video: Datavize Aktuálně.cz | Poutací fotografie: Shutterstock

I když má člověk dva a půl milionu korun, nemusí mu to stačit na nákup bytu v Praze. A to ani toho mezi těmi nejmenšími. Minulý týden nabízel server Sreality za méně než 2,6 milionu korun pouze jednu garsonku, a sice starší 24metrové 1+kk ve sníženém přízemí u hlavní ulice v Záběhlicích, daleko od metra.

To ve Středomoří si s 2,5 milionu korun může kupující vybírat mezi dvoupokojovými apartmány nedaleko pláže. Je mezi nimi například šedesátimetrový byt v oblíbené španělské destinaci Salou na pobřeží Costa Dorada. K nemovitosti zhruba za 2,4 milionu korun patří sdílená zahrada s bazénem. K moři je to pouhých 150 metrů.

Jaké nemovitosti si lze koupit za 2,5 milionu korun

Klikněte do mapy pro zobrazení vybraných nabídek.

×

Zdroj:

Cena mil. Kč

Typ nemovitosti

Výměra

Dispozice

Bazén

Terasa

Zahrada

Pláž

Výtah

Parkování

zavřít

Na koupi pražské garsonky v novostavbě je potřeba zhruba dvojnásobná částka, tedy zhruba pět milionu korun. Je to i tím, že garsonky v nových developerských projektech bývají zpravidla větší. Podle údajů Dataligence je jejich průměrná výměra 34 metrů čtverečních. Vyšší je ovšem i cena za metr. Za pět milionů je v české metropoli k mání třeba garsonka v novostavbě v Uhříněvsi.

Za tytéž peníze si už lze na jihu Itálie na kraji historického městečka Scalea pořídit pětipokojovou vilu s vlastní zahradou a bazénem. K Tyrhénskému moři je to od ní jen 300 metrů.

Jaké nemovitosti si lze koupit za 5 milionů korun

Klikněte do mapy pro zobrazení vybraných nabídek.

×

Zdroj:

Cena mil. Kč

Typ nemovitosti

Výměra

Dispozice

Bazén

Terasa

Zahrada

Pláž

Výtah

Parkování

zavřít

Pro rodinu ani pět milionů na odpovídající vlastní bydlení v Praze nestačí. Na koupi dvoupokojového bytu v novostavbě potřebuje zhruba další 2,5 milionu korun. Ceny nových bytů o dispozici 2+1 nebo 2+kk se totiž v posledním čtvrtletí loňského roku pohybovaly kolem 7,4 milionu korun. Za tuto sumu se nabízí například 2+kk na Černém Mostě o ploše 52 metrů čtverečních.

Se sedmapůlmilionovým rozpočtem je už nabídka nemovitostí u moře opravdu široká. Vybírat lze například mezi rezidencí se zahradou na řeckém ostrově Zakynthos, loftovým bytem na jedné z nejpopulárnějších albánských pláží anebo domovem na chorvatském ostrově Korčula. Za tuto částku si už ale lze pořídit i apartmány v dražších destinacích, třeba na slovinské Istrii nebo na francouzském Azurovém pobřeží.

Jaké nemovitosti si lze koupit za 7,5 milionu korun

Klikněte do mapy pro zobrazení vybraných nabídek.

×

Zdroj:

Cena mil. Kč

Typ nemovitosti

Výměra

Dispozice

Bazén

Terasa

Zahrada

Pláž

Výtah

Parkování

zavřít

I přesto 7,5 milionu korun představuje pro realitní trh v Praze spíš nižší cenovou hladinu. Dataligence uvádí, že za čtyřpokojový byt z druhé ruky zájemci na sklonku minulého roku platili v průměru 12 milionů korun. Podobnou cenovku má v Itálii celá starobylá kamenná vesnička, která kromě několika klimatizovaných bytových jednotek disponuje i bazénem, saunou a altánem.

 

Právě se děje

Další zprávy