Čeští botanici míří do Antarktidy

Vendula Křížová
17. 1. 2006 10:26
Praha - Českou vědeckou stanici na ostrově Jamese Rosse v severovýchodní části antarktického poloostrova čeká "střídání stráží".

Klimatologa a meteorologa Pavla Proška a Kamila Lásku z Přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity vystřídají botanici z Jihočeské univerzity a Botanického ústavu Akademie věd. Odlétají dnes, tedy 17. ledna.

Josef Elster a Jiří Komárek budou v pustině okrajové Antarktidy studovat sinice a řasy a jejich diverzitu a ekologii na teprve nedávno odledněném území. "Okrajové části Antarktidy se postupně odledňují, mění se jejich terén, klima a hlavně - nastupuje zde život. My studujeme právě vývoj života v tomto prostředí po odlednění," říká Josef Elster.

Na ostrově se nevyskytují cévnaté rostliny, ale mechy, lišejníky a mikroskopické sinice, řasy a houby.

Rostlinné mikroskopické organismy botanici studují především kvůli obecnému poznání principu návratu života. "To se může hodit i v Česku, protože se často setkáváme z místy, která byla původně zničená různými lidskými činnostmi (těžbou nerostných surovin) a nyní se do nich vrací život ve formách, původně zničených," vysvětluje Elster.

Mnohaleté zkušenosti

Botanici na Jihočeské univerzitě a v Botanickém ústavu Akademie věd se výzkumu polárních oblastí věnují již více než patnáct let. Josef Elster byl na Rossově ostrově již přede dvěmi lety, kdy jako člen geologické expedice pořádané Českou geologickou službou pomáhal v rekognoskaci terénu pro výstavbu stanice.

"Takže zkušenosti z této části Antarktidy už nějaké máme," říká. Vědci na ostrově stráví asi dva měsíce. Zimy se nebojí. "Na ostrově bude léto, teploty by se tak měly udržet nad bodem mrazu," uzavírá Elster.

Projekt výstavby vědecké stanice na ostrově Jamese Rosse zaštiťuje Masarykova univerzita. Finanční prostředky poskytlo ministerstvo školství. Studium odledněného území je jedním z témat budoucího výzkumu na této stanici.

Daleko od kohokoliv

Rossův ostrov leží na okraji Antarktidy naproti výběžku Jižní Ameriky. Je pustý a neobydlený. Nejbližší lidé žijí hodinu letu
vrtulníkem na argentinské polární stanici. Byl vybrán pro stavbu stanice právě proto, že je vědecky málo známým územím, které
umožní profilaci české vědy v Antarktidě. Je také ideální pro dlouhodobý ekologický výzkum, soudí odborníci.

 

Právě se děje

Další zprávy