Česko opět trápí nedostatek vody. Problémy mají zemědělci na Jižní Moravě i rejdaři na Labi

ČTK ČTK
5. 7. 2017 14:29
Sucho trápí nejen české zemědělce a sadaře, ale i rejdaře na českých řekách. Největším nedostatkem vody trpí Jižní Morava, kde sucho zlikvidovalo až polovinu úrody obilí. O výnosy přichází také loďaři na řece Labe, kterou není možné kvůli nízké hladině splavit. Nákladní lodě tak stojí v přístavech. Nejvíce vody mají lidé v Moravskoslezském, Pardubickém a Karlovarském kraji.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Současné sucho, způsobené dlouhodobým nedostatkem srážek, trápí řadu míst České republiky.

Postihlo zejména jih Moravy, kde se s nedostatkem vody potýkají pěstitelé obilí i někteří sadaři a vinaři. Problémy ale řeší i rejdaři na severu Čech, protože dolní tok Labe je pro nákladní lodě nesplavný. 

Nedostatek vody dělá starosti hlavně moravským zemědělcům a sadařům. "Sucho nejvíce ohrožuje sady na jižní Moravě, především na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. V posledních pěti až deseti letech se tam sucho opakuje velmi často," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Problémy kvůli nedostatku vody potvrdil šéf břeclavské Agrární komory Antonín Osička. "Obilí ani nedozrálo a už to uschlo. Výnosy jsou úplná katastrofa, obilí je poloviční, někde třetinové," uvedl Osička. Nižší výnosy u obilí nebo řepky než v předchozích letech očekává také ředitelka agrární komory ve Zlínském kraji Jana Brázdilová.

Sucho doléhá i na některé vinaře. Například Zámecké vinařství Bzenec musí obnovit zhruba polovinu výsadby vinice, která roste ve svahu nad Bzencem na Hodonínsku. Některé mrazem oslabené rostliny definitivně zlikvidovalo právě sucho.

Na severu Čech řeší nedostatek vody kromě zemědělců také rejdaře. Dolní tok Labe je pro nákladní plavidla nesplavný a lodě stojí bez užitku v přístavech. Třetí rok po sobě se přitom situace kvůli suchu opakuje, stěžují si lodníci. Splavnosti řeky by pomohl jez. Jeho stavba by mohla začít podle posledních informací Ředitelství vodních cest v roce 2022.

Poměrně dobře si z hlediska dostatku vody vede Moravskoslezský kraj. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava  přesto připravila interní Plán manipulací pro zajištění dodávky pitné vody pro období sucha.

V Čechách se větší problémy s nedostatkem vody vyhýbají například Pardubickému či Karlovarskému kraji. "Vody máme dostatek," potvrzuje ředitel Karlovarských vodovodů a kanalizací Antonín Jágl. Podle něj se ale neřeší koncepční vodní hospodářství. "Za posledních 25 let se v této oblasti nic nepostavilo," upozornil Jágl.

Nejakutněji jsou nové vodní nádrže podle odborníků potřebné v povodí Moravy a středního toku Labe. "Trvale problematické je Královéhradecko, kde už je situace s dodávkou vody napjatá," uvedl předseda Českého přehradního výboru Ladislav Satrapa.

Nedostatek vody ve středních Čechách by mohla pomoci vyřešit výstavba nových přivaděčů. Ty stávající nestačí například v některých obcích u Prahy v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde v posledních letech výrazně přibyla nová výstavba. Samotné hlavní město sucho zatím neohrožuje. Praha přesto začala připravovat dlouhodobou strategii boje s klimatickými změnami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy