Brusel má problém: nesrovnalosti dotací

Blahoslav Hruška a Martina Macková
15. 11. 2007 14:12
Česko zavede nový trestný čin - poškozování EU

Brusel/Praha - Miliarda eur ročně. Taková suma dotací končí každoročně v EU v kolonce nesrovnalost či dokonce podvod.

ČTĚTE VÍCE: Místo polí golf. Audit EU odhalil milionové nesrovnalosti

Je to více než 60 procent všech rozdělených evropských peněz. V Česku v říjnu soud zahájil největší proces s europodvody. A další budou následovat.

Kdo poškodí EU, má být potrestán - ČTĚTE ZDE

Unie navrhla europrokurátora

Počet jednotlivých případů, které EU nahlásily jednotlivé členské země, přitom oproti roku 2004 vzrostl o více než 50 procent. Jsou to však pouze dosud zjištěné a oznámené kauzy.

I když skutečný finanční dopad může vypočítat až soud, čísla jsou podle mnohých politiků alarmující.

Unie však dosud marně hledá recept, jak proti podvodům účinně bojovat. Novým mechanismem má být úřad evropského veřejného žalobce obsažený v nové reformní smlouvě, na níž se státníci nedávno dohodli v Lisabonu.

Jenže oproti zkrachovalé euroústavě je vytvoření "europrokurátora" mnohem složitější. Smlouva totiž obsahuje klausuli, podle níž alespoň devět států může vytvořit skupinu, která tento návrh přesune zpět z ministerské úrovně na jednání Evropské rady, a tím ho de facto torpéduje.

Slováci europodvod uzákonili

Jednotlivé státy proto hledají vlastní cesty. České ministerstvo spravedlnosti proto navrhlo do nového trestního zákoníku, který bude zanedlouho schvalovat parlament, trestný čin poškozování EU.

Trestné má být už to, že žadatel nesprávně vyplní listiny, které jsou potřeba k získání evropských peněz. Například čestné prohlášení o tom, že nic nedluží veřejné správě. Anebo bude manipulovat s výpisem z obchodního nebo trestního rejstříku.

Trestat by soudy měly nově také toho, kdo takovému činu nezabránil. Pachatele může v nejhorším případě poslat soud do vězení na 12 let.

Sousední Slovensko například již má ve svém trestním zákoníku paragraf o poškozování finančních zájmů EU.

Bruselské sídlo Evropské komise.
Bruselské sídlo Evropské komise. | Foto: Reuters

Podvody pokračují, tvrdí senátor

Kauzy s evropskými penězi, které se v Česku zatím soudí podle starých paragrafů, zřejmě nebudou jediné. Senátor Josef Novotný (SNK-ED) nedávno médiím řekl, že ministerstvo pro místní rozvoj neudělalo dostatečné kroky, aby podvody nemohly pokračovat.

Upozornil na stavbu lanového centra v Bystřici nad Pernštejnem. Tu Čunkovo ministerstvo podpořilo z peněz na rozvoj turistiky, ale firma vykázala náklady, které byly podle senátora čtyřnásobně předražené. Berní úředníci už podnikateli nařídili dvoumilionovou dotaci vrátit.

Ministerstvo uvedlo, že nyní chce vytipovávat projekty, u kterých by mohla být cena rovněž nadhodnocená a ty pak kontrolovat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy