Brusel má problém: nesrovnalosti dotací

Blahoslav Hruška a Martina Macková
15. 11. 2007 14:12
Česko zavede nový trestný čin - poškozování EU

Brusel/Praha - Miliarda eur ročně. Taková suma dotací končí každoročně v EU v kolonce nesrovnalost či dokonce podvod.

ČTĚTE VÍCE: Místo polí golf. Audit EU odhalil milionové nesrovnalosti

Je to více než 60 procent všech rozdělených evropských peněz. V Česku v říjnu soud zahájil největší proces s europodvody. A další budou následovat.

Kdo poškodí EU, má být potrestán - ČTĚTE ZDE

Unie navrhla europrokurátora

Počet jednotlivých případů, které EU nahlásily jednotlivé členské země, přitom oproti roku 2004 vzrostl o více než 50 procent. Jsou to však pouze dosud zjištěné a oznámené kauzy.

I když skutečný finanční dopad může vypočítat až soud, čísla jsou podle mnohých politiků alarmující.

Unie však dosud marně hledá recept, jak proti podvodům účinně bojovat. Novým mechanismem má být úřad evropského veřejného žalobce obsažený v nové reformní smlouvě, na níž se státníci nedávno dohodli v Lisabonu.

Jenže oproti zkrachovalé euroústavě je vytvoření "europrokurátora" mnohem složitější. Smlouva totiž obsahuje klausuli, podle níž alespoň devět států může vytvořit skupinu, která tento návrh přesune zpět z ministerské úrovně na jednání Evropské rady, a tím ho de facto torpéduje.

Slováci europodvod uzákonili

Jednotlivé státy proto hledají vlastní cesty. České ministerstvo spravedlnosti proto navrhlo do nového trestního zákoníku, který bude zanedlouho schvalovat parlament, trestný čin poškozování EU.

Trestné má být už to, že žadatel nesprávně vyplní listiny, které jsou potřeba k získání evropských peněz. Například čestné prohlášení o tom, že nic nedluží veřejné správě. Anebo bude manipulovat s výpisem z obchodního nebo trestního rejstříku.

Trestat by soudy měly nově také toho, kdo takovému činu nezabránil. Pachatele může v nejhorším případě poslat soud do vězení na 12 let.

Sousední Slovensko například již má ve svém trestním zákoníku paragraf o poškozování finančních zájmů EU.

Bruselské sídlo Evropské komise.
Bruselské sídlo Evropské komise. | Foto: Reuters

Podvody pokračují, tvrdí senátor

Kauzy s evropskými penězi, které se v Česku zatím soudí podle starých paragrafů, zřejmě nebudou jediné. Senátor Josef Novotný (SNK-ED) nedávno médiím řekl, že ministerstvo pro místní rozvoj neudělalo dostatečné kroky, aby podvody nemohly pokračovat.

Upozornil na stavbu lanového centra v Bystřici nad Pernštejnem. Tu Čunkovo ministerstvo podpořilo z peněz na rozvoj turistiky, ale firma vykázala náklady, které byly podle senátora čtyřnásobně předražené. Berní úředníci už podnikateli nařídili dvoumilionovou dotaci vrátit.

Ministerstvo uvedlo, že nyní chce vytipovávat projekty, u kterých by mohla být cena rovněž nadhodnocená a ty pak kontrolovat.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy