Britští policisté se neumí chovat na Facebooku

Ondřej Chlupáček
20. 8. 2014 20:20
Strážníci se například vysmívali starším kolegům nebo měli xenofobní narážky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Londýn - Do hledáčku britských vyšetřovatelů se už dostaly stovky zaměstnanců policie, a to kvůli porušování zásad chování na sociálních sítích.

Podle dokumentu, jejž zveřejnila organizace Press Association, bylo odhaleno 828 případů "nevhodného chování na Facebooku".

Mezi prohřešky například patřily rasistické a xenofobní příspěvky, posměšky vůči muslimům.

Mladší strážníci se prostřednictvím sociálních sítí posmívali svým starším kolegům. Anebo posílali žádosti o přátelství obětem zločinů.

Sdíleli také fotografie svých služebních zbraní či kolegů v kompromitujících situacích.

Desetina vyšetřovaných už není ve službě. Buď byli odvoláni, případně rezignovali či šli do penze.

"V Anglii není místo pro policisty, kteří zneužívají důvěry, již v nás vkládá veřejnost," prohlásil Alex Marshall, šéfkonstábl Policejní akademie.

"Minulý měsíc jsme ustavili etický kodex, který musí dodržovat všichni policisté. Ať jsou ve službě, či nikoliv. Online, nebo offline," dodal Marshall.

Policie v Anglii ale na sociální média nezanevřela. "Jsou neuvěřitelně užitečným prostředkem, jak být v kontaktu s místními obyvateli,“ řekl předseda Policejní federace Anglie a Walesu Steve White.

"Nicméně veřejnost od policistů očekává vysoké etické standardy a strážníci se podle nich musí chovat," dodal.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy