Českému resortu na Bali byla nařízena evakuace. Indonéskému ostrovu hrozí výbuch sopky Agung

Balijské úřady v pátek vyhlásily čtvrtý stupeň nebezpečí kvůli zvyšující se aktivitě sopky Agung na severovýchodě ostrova. Evakuováno bylo přes 14 tisíc lidí z oblasti 12,5 kilometru od vulkánu. Úřady varují také turisty, aby se k jinak velmi vyhledávané hoře nepřibližovali. Zbytek ostrova je bezpečný. Na ostrově žije také mnoho Čechů a Slováků, někteří již byli také evakuováni.
Hrozí výbuch sopky Agung. Lidé na Bali se musí evakuovat | Video: Reuters

Bali - Přes čtrnáct tisíc obyvatel indonéského ostrova Bali opustilo své domovy po výrazném nárůstu seizmické aktivity kolem nejvyšší činné sopky Agung na severovýchodě ostrova.

Evakuace byla nařízena také českému resortu Relax Bali v severovýchodní části ostrova, kde rádi pobývají zejména čeští potápěči.

Úřady i odborníci se obávají výbuchu sopky, proto doporučili turistům, aby se oblasti vyhnuli. V současné chvíli úřady vyhlásily čtvrtý stupeň nebezpečí, což značí očekávaný výbuch.

Sopka Agung je turisty oblíbeným vyhledávaným místem. Do zrušení opatření by se však měli vyhnout oblasti v dosahu 12,5 kilometru od vulkánu. Odborníci však nejsou schopni určit, kdy a zda vůbec k erupci dojde.

"Sopečná aktivita zůstává vysoká a předpokládáme, že magma stoupá na povrch a způsobuje otřesy," citoval deník The Guardian Sutopo Purwo Nugroho, mluvčího národní agentury pro katastrofy. "Pokud dojde k výbuchu, nikdo by se v dané oblasti neměl zdržovat," dodal. Vulkanolog Gede Suantika pracující pro indonéskou vládu označil situaci za "znepokojivou". 

Úřady evakuovaly více než 14 tisíc lidí, kteří jsou v současné době rozmístěni a ubytováni v dočasných domovech, sportovních halách a u svých příbuzných. Podle úřadu pro řešení katastrof se na akci podílí přes 10 tisíc pomocných pracovníků.

"Cítím strach a jsem smutný, že jsem musel opustit svou vesnici. Všichni byli evakuováni," řekl agentuře AP jeden z vesničanů Made Suda. Domov musel opustit v noci s 25 členy své rodiny a tolika potravinami, oblečením, kuchyňským nářadím a lůžkovinami, co jen dokázali unést.

Teď jsou provizorně ubytování ve sportovním středisku v Klungkungu. "Doufám, že erupce nebude příliš velká a snad nezničí mnoho domů," řekl další evakuovaný.

Bali je oblíbenou destinací také Čechů. Mnoho z nich na Bali dlouhodobě žije či podniká. Češi a Slováci žijící na Bali mají na sociální síti Facebook skupinu, kde sdílí své poznatky a informují se o vývoji. Dle diskusí v této skupině jim bezprostřední nebezpečí nehrozí, někteří však již byli evakuováni. 

Jeden z diskutujících informoval členy skupiny o tom, že úřady vyhlásily již čtvrtý stupeň a lidé by měli být připraveni v případě potřeby rychle opustit svůj dům. "To určitě. Jdu chrápat, k posteli si dám lopatku, abych se mohl ráno vyhrabat z popela, popřípadě mě s ní můžou zahrabat hlouběji," zavtipkoval.

Ve zbývajících částech ostrova však život plyne zcela beze změny. Provoz na letištích tak nijak nebyl omezen a zatím se s tím ani nepočítá.

Nejvyšší balijská sopka Agung měří 3142 metrů a je stále činná. Naposledy vybuchla v roce 1963, kdy zabila přibližně 1100 lidí a chrlila popel do výšky téměř šesti kilometrů. V současné době bílý dým stoupá do výšky tří kilometrů. Balijci však jsou na častá zemětřesení zvyklí, jelikož leží v tektonicky aktivní oblasti, kde leží přibližně 120 sopek. Mnohdy stále činných.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 5 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy