reklama
 
 

Zemřel Miroslav Moravec, hlas komisaře Moulina

29. 3. 2009 11:15
Praha - Po dlouhé těžké nemoci zemřel dnes ráno v pražské motolské nemocnici populární herec a dabér Miroslav Moravec. Bylo mu sedmdesát let.

O Moravcově úmrtí informovala agentura ČTK.

Moravec ztvárnil stovky rolí na divadelním jevišti, ve filmu, v rozhlase i televizi.

Nejvíce lidí ho ale znalo především jako nezaměnitelného dabéra, který propůjčil svůj výrazný baryton populárním seriálovým policistům inspektoru Kojakovi, komisaři Moulinovi, ale také legendárnímu zloduchovi Fantomasovi.

Miroslav Moravec daboval ty největší filmové hvězdy. Jeho hlasem promlouval česky například Jean Marais, Alain Delon, Jean-Paul Belmondo nebo Henry Fonda.

Učil se od něj i Moulin

"Dabovat postavu znamená znovu ji vytvořit," říkal herec, který dokázal mnohdy vtisknout svým postavám nové rozměry.

Traduje se, že představitel komisaře Moulina, francouzský herec Yves Renier, po schůzce s Moravcem začal svého dabéra kopírovat, protože se rozhodl, že mu jeho hlubší tónina víc sluší.

Před šesti lety obdržel Moravec za celoživotní mistrovství v dabingu cenu Františka Filipovského.

Bylo toho moc...

Při lednové oslavě sedmdesátin ke svým dabingovým rolím poznamenal, že se pravidelně potkává s Fantomasem, kdykoliv se ráno podívá do zrcadla.

"Už toho bylo moc, ale snad jsem si to vybral a ten letošní rok bude lepší," připomněl tehdy své zdravotní problémy, které ho nakonec přemohly.

Přestože veřejnost ho hlavně z poslední doby znala víc  z dabingu, on sám tvrdil, že je u něj vždy na prvním místě divadlo. A chtěl se mu věnovat i přes svůj zhoršující se zdravotní stav.

Sehrál role od Mlynáře v Lucerně přes Kreóna v Oidipovi a Jindřicha v Becketovi až po doktora Bathybiuse v Nadsamci. Moravcova hlasu a přednesu často využíval rozhlas, byl vyhledávaným recitátorem a namluvil mnoho zvukových knih.
 
Moravec prošel ve svých hereckých začátcích divadla v Mostě, Chebu a Zlíně, než v roce 1968 zakotvil v Krejčově Divadle za branou v Praze.

Po jeho násilné likvidaci strávil 16 sezon na libeňské scéně, odkud přešel do souboru Městských divadel pražských. V polovině 90. let se stal členem Divadla na Vinohradech, kde působil do roku 2004.

Už jako osmnáctiletý se ve druhé polovině 50. let mihl v Novákově snímku Štěňata a menší roli ztvárnil v roce 1964 v úspěšném filmu Kdyby tisíc klarinetů. Na kontě má přes sedm desítek dalších filmových i televizních rolí.

autoři: ČTK, Report | 29. 3. 2009 11:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama