Ztracená turistka si psala před smrtí deník. V americké divočině přežila 26 dní, zemřela hlady

ČTK ČTK
27. 5. 2016 7:46
Zkušená šestašedesátiletá turistka, která se v roce 2013 ztratila při putování Apalačskou stezkou na východě USA, před smrtí podrobně psala, co prožívá. Deník si vedla 26 dnů, dokud nezemřela hlady a vyčerpáním. Žena se snažila přivolat si pomoc telefonem, ale v oblasti není signál. Tělo Američanky se našlo po více než dvou letech, v říjnu 2015.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Miroslav Hrdlička

Washington - Americká turistka, která zabloudila na Apalačské stezce, nejoblíbenější dálkové turistické trase v Apalačských horách na východě Spojených států, se pokoušela přivolat si pomoc textovými zprávami a také si psala deník po 26 dnů, než zahynula. O případu informovala stanice BBC na svém webu s odvoláním na dokumenty, které tento týden zveřejnily úřady v americkém státu Maine.

Šestašedesátiletá Geraldina Largayová z amerického státu Tennessee zmizela v létě 2013. Textové zprávy, které posílala svému manželovi, nikdy nedorazily k příjemci, protože v oblasti nebyl signál. V poznámce před svou smrtí žádala toho, kdo najde její tělo, aby vyrozuměl jejího muže a dceru, že zemřela.

Apalačská stezka je populární turistickou trasou o délce 3500 kilometrů. Largayová zmizela na západě státu Maine v červenci 2013. Její tělo se našlo po více než dvou letech, v říjnu 2015.

Z dokumentů vyplývá, že turistka sešla ze stezky, když si potřebovala ulevit, a už nedokázala najít cestu zpět. Ve snaze zachytit signál se zkoušela vyšplhat do vyšších poloh, ale zoufalé "esemesky" se jí nepodařilo odeslat.

"Mám potíže. Sešla jsem z cesty. Teď jsem se ztratila. Můžeš mi přivolat pomoc? Jsem někde severně od lesní cesty," prosila v prvé zprávě manželovi z 22. července. "Bloudím od včerejška. Jsem asi tři či čtyři míle od stezky. Zavolej prosím policii," psala v další zprávě po první noci, kterou strávila ztracena v divočině.

"Až najdete mé tělo, prosím zavolejte mého manžela George a mou dceru Kerry. Bude nejvýše laskavé, dáte-li jim vědět, že jsem mrtvá a kde jste mě našli - a to bez ohledu na to, za kolik let od této chvíle se tak stane. Prosím zašlete jednomu z nich obsah tohoto sáčku," praví se v poznámce z turistčina deníku.

Na základě zákona o přístupu k informacím úřady na žádost několika médií zveřejnily více než 1500 stran dokumentů týkajících se tohoto případu.

Largayová, která byla ostřílenou turistkou, původně vyrazila na třídenní výlet s kamarádkou. Ta se ale musela vrátit domů kvůli problémům v rodině, a tak Largayová pokračovala sama. Na domluvené místo, kde se měla setkat s manželem, už nikdy nedorazila. Muž následující den ohlásil zmizení ženy, po které se začalo pátrat.

Záchranáři podle deníku The Boston Globe prošli okolo pohřešované ve vzdálenosti menší než sto metrů, ale nenašli ji.

Poslední záznam datovala 18. srpna, tedy zřejmě přežila nejméně 26 dní od chvíle, kdy se ztratila. "George si to rád přečte," napsala.

Zemřela hlady a strádáním tři týdny poté, co úřady vzdaly další pátrání. Byla pouze deset minut chůze od stezky, která by ji dovedla na silnici.

Tělo našel lesní dělník v říjnu 2015 ve zhrouceném stanu, spolu s psacími potřebami, deníkem, mapou, balíčkem první pomoci, zásypem, zubní pastou a růžencem.

Pozemek, na kterém byla nalezena, patřil americkému vojenskému námořnictvu, které zde pořádalo kurzy přežití.

Largayová se pokoušela přilákat na sebe pozornost rozděláním ohně a vztyčením vlastnoručně vyrobené vlajky z oblečení.

 

Právě se děje

Další zprávy