Zřícený belgický dům pohřbil možná až dvacet lidí

Zahraničí Zahraničí
28. 1. 2010 21:13
V Lutychu hrozí zhroucení dalších budov, záchranářské práce postupují pomalu
Foto: Reuters

Lutych - Policisté a záchranáři stále nemají přehled o tom, kolik lidí přišlo ve středu o život, když se v centru Lutychu zřítil hořící šestipatrový dům.

Zatím je potvrzeno devět obětí a dvacet raněných. V sutinách ale mohou být dalších lidé, takže počet mrtvých se může vyšplhat až na dvacet.

Pád budovy zachytila kamera v přímém přenosu, protože natáčela požár.

Ještě ve středu odpoledne vyprostili záchranáři z trosek živou třináctiletou dívku, dnes se bilance obětí vyšplhala na devět mrtvých, ale toto číslo podle policie není konečné.

"Je jasné, že v troskách budovy najdeme další těla," řekl velitel hasičů v Lutychu.  

"Vypadalo to jako zemětřesení. Bylo to peklo, všude byli zkrvavení lidé," řekla deníku Le Soir žena, která bydlí v jednom ze sousedních domů.

Místo neštěstí dnes navštívil belgický premiér Yves Leterme, už ve středu zde byl král Albert II.

Budovy v této čtvrti jsou často v havarijním stavu. Bydlí tam studenti a nelegální imigranti. Proto policisté a hasiči přesně nevědí, kolik lidí ještě pod troskami může být.

Odstraňování trosek muselo být dnes dopoledne pozastaveno, protože sousední budovy je třeba zajistit, aby se také nezhroutily.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy