Zraněný toreador přijde o oko, roh býka ochromil i tvář

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 10. 2011 9:15
Oblíbený španělský toreador utrpěl v aréně vážná zranění
Juan Jose Padilla při vystoupení v Madridu v roce 2005.
Juan Jose Padilla při vystoupení v Madridu v roce 2005. | Foto: Reuters

Zaragoza - Španělský toreador Juan Jose Padilla se zotavuje z rozsáhlého poranění hlavy, které utrpěl minulý pátek poté, co jej při koridě nabral býk na roh za spodní čelist.

Lékaři, kteří o něj pečují, už ztrácejí naději, že by mohli zachránit zápasníkovo oko.

Toreador v aréně po útoku býka upadl. Černý kolos jménem Marques, vážící 508 kilogramů, vzápětí sklonil hlavu a zaútočil na svého protivníka.

Jeho levý roh se zabořil do Padillovy dolní čelisti a poté se vynořil v oblasti jeho očí. Diváci křičeli hrůzou.

"Stav Juana Jose Padilly je velmi stabilní. Ale nepodařilo se obnovit hybnost levé strany obličeje," citoval španělský server RTVE ošetřujícího lékaře Víktora Simona z nemocnice Miguela Serveta v Zaragoze.

Roh býka podle něj "poškodil všechny kostní struktury" na zasažené straně hlavy, ven vyšel nadočnicovým obloukem. Lékaři diagnostikovali nenávratně poškozený licní nerv, který se v podstatě utrhl.

Pokud jde o levé oko, prognózy jsou podle Simona víc než nejisté. "Oční nerv se maximálně natáhl a byl dislokován. Životaschopnost oka je diskutabilní," dodal. 

Španělský toreador Juan Jose Padilla na archivním snímku.
Španělský toreador Juan Jose Padilla na archivním snímku. | Foto: Reuters

Na televizních záběrech je vidět, jak z Padillova obličeje prýští krev, když se v aréně Misericordia zvedal ze země. "Nic nevidím, nic nevidím," křičel, když jej odváděli k prvnímu ošetření. V nemocnici se pak lékaři pokusili zrekonstruovat kosterní strukturu Padillova obličeje s pomocí titanových plátů.

Býk Marques byl během pátečního večera druhým býkem, s nímž se Padilla utkal.

Toreador měl štěstí, že roh býka nepronikl do mozku, řekl Padillův asistent Vicente Yesteras.

Upozorňujeme, že níže vložené video obsahuje záběry z nehody na koridě a není vhodné pro děti.

Fotogalerie: Poslední korida v Barceloně

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy