reklama
 
 

Zoo chce utratit žirafu, Kadyrov ji hodlá zachránit

14. 2. 2014 10:38
Po kodaňské zoo chce zdravého žirafího samce utratit jutský zoopark

Kodaň - Před pár dny pobouřila kodaňská zoologická zahrada nejen dánskou veřejnost, když utratila zdravé žirafí mládě.

Nyní se k obdobnému kroku chystá i jutský zoopark (Jyllands Park Zoo) na západě Dánska, napsala agentura Reuters.

Mělo by jít o sedmiletého samce, který se shodou okolností rovněž jmenuje Marius. Zvířete se nejnověji chce ujmout čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

"Z humanitárních důvodů jsem připraven (druhého) Mariuse přijmout. Můžeme mu zajistit dobré životní podmínky a postarat se o jeho zdraví," napsal na sociální síti Instagram u fotografie lvů pojídajících maso kodaňské žirafy.

Kritizovaný spasitel?

Marius z Kodaně

Marius z Kodaně

Žirafa v kodaňské zoo byla rozřezána před zraky návštěvníků a její maso bylo předhozeno lvům a dalším zvířatům.

Zoo utracení 1,5 roku starého samečka vysvětlila snahou zabránit příbuzenskému křížení zvířat. Řídila se doporučením Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA).

Jaký bude osud jutské žirafy, zatím není jasné. Ošetřovatelka Janni Lojtvedová Poulsenová prohlásila, že pokud se zooparku podaří získat samičku, což lze předpokládat, přebytečného samce se zbaví.

Má totiž ještě dalšího, mladšího samečka jménem Elmer. "Nemůžeme mít dva samce a jednu samici. Pak by docházelo ke konfliktům," vysvětlila.

Velké naděje, že by se podařilo najít pro přebytečného samce jiné vhodné místo, nevidí. Marius je - stejně jako jeho jmenovec z Kodaně - nevhodný pro chovný program. "Jestliže koordinátor chovného programu rozhodne, že by Marius měl být usmrcen, pak to uděláme."

Kadyrov něco takového odmítá. Rozsudek smrti nad jednou žirafou může podle něj být považován za neštěstí.

"Zabití dvou žiraf by byla katastrofa," varuje politik z Kavkazu, jenž je nevládními organizacemi obviňován z mučení odpůrců a porušování lidských práv.

Protesty nepomohou

Podle Poulsenové zoologické zahrady v Dánsku zabíjejí přebytečná zvířata již mnoho let.

Jutský zoopark od zmíněného záměru neodradí ani vlna protestů následující po událostech z Kodaně, kdy desetitisíce lidí žádají v petici uzavření zahrady a její zaměstnanci se v uplynulých dnech stali i terčem výhrůžek smrtí.

"Na mnoha místech v zahraničí, kde se toto nedělá, žijí zvířata ve špatných podmínkách a navíc nemají možnost se pářit. Domníváme se, že to není správné," konstatovala ošetřovatelka.

Zda nakonec sameček skončí v Čečensku, kde má Kadyrov vlastní zoologickou zahradu a rád se na veřejnosti prezentuje s exotickými zvířaty, ukáže čas.

autoři: Zahraničí, ČTK | 14. 2. 2014 10:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama