Zoo chce utratit žirafu, Kadyrov ji hodlá zachránit

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 2. 2014 10:38
Po kodaňské zoo chce zdravého žirafího samce utratit jutský zoopark
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kodaň - Před pár dny pobouřila kodaňská zoologická zahrada nejen dánskou veřejnost, když utratila zdravé žirafí mládě.

Nyní se k obdobnému kroku chystá i jutský zoopark (Jyllands Park Zoo) na západě Dánska, napsala agentura Reuters.

Mělo by jít o sedmiletého samce, který se shodou okolností rovněž jmenuje Marius. Zvířete se nejnověji chce ujmout čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

"Z humanitárních důvodů jsem připraven (druhého) Mariuse přijmout. Můžeme mu zajistit dobré životní podmínky a postarat se o jeho zdraví," napsal na sociální síti Instagram u fotografie lvů pojídajících maso kodaňské žirafy.

Kritizovaný spasitel?

Marius z Kodaně

Žirafí samec Marius

Žirafa v kodaňské zoo byla rozřezána před zraky návštěvníků a její maso bylo předhozeno lvům a dalším zvířatům.

Zoo utracení 1,5 roku starého samečka vysvětlila snahou zabránit příbuzenskému křížení zvířat. Řídila se doporučením Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA).

Jaký bude osud jutské žirafy, zatím není jasné. Ošetřovatelka Janni Lojtvedová Poulsenová prohlásila, že pokud se zooparku podaří získat samičku, což lze předpokládat, přebytečného samce se zbaví.

Má totiž ještě dalšího, mladšího samečka jménem Elmer. "Nemůžeme mít dva samce a jednu samici. Pak by docházelo ke konfliktům," vysvětlila.

Velké naděje, že by se podařilo najít pro přebytečného samce jiné vhodné místo, nevidí. Marius je - stejně jako jeho jmenovec z Kodaně - nevhodný pro chovný program. "Jestliže koordinátor chovného programu rozhodne, že by Marius měl být usmrcen, pak to uděláme."

Kadyrov něco takového odmítá. Rozsudek smrti nad jednou žirafou může podle něj být považován za neštěstí.

"Zabití dvou žiraf by byla katastrofa," varuje politik z Kavkazu, jenž je nevládními organizacemi obviňován z mučení odpůrců a porušování lidských práv.

Protesty nepomohou

Podle Poulsenové zoologické zahrady v Dánsku zabíjejí přebytečná zvířata již mnoho let.

Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov | Foto: Jiří Just

Jutský zoopark od zmíněného záměru neodradí ani vlna protestů následující po událostech z Kodaně, kdy desetitisíce lidí žádají v petici uzavření zahrady a její zaměstnanci se v uplynulých dnech stali i terčem výhrůžek smrtí.

"Na mnoha místech v zahraničí, kde se toto nedělá, žijí zvířata ve špatných podmínkách a navíc nemají možnost se pářit. Domníváme se, že to není správné," konstatovala ošetřovatelka.

Zda nakonec sameček skončí v Čečensku, kde má Kadyrov vlastní zoologickou zahradu a rád se na veřejnosti prezentuje s exotickými zvířaty, ukáže čas.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy