Zoo chce utratit žirafu, Kadyrov ji hodlá zachránit

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 2. 2014 10:38
Po kodaňské zoo chce zdravého žirafího samce utratit jutský zoopark
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kodaň - Před pár dny pobouřila kodaňská zoologická zahrada nejen dánskou veřejnost, když utratila zdravé žirafí mládě.

Nyní se k obdobnému kroku chystá i jutský zoopark (Jyllands Park Zoo) na západě Dánska, napsala agentura Reuters.

Mělo by jít o sedmiletého samce, který se shodou okolností rovněž jmenuje Marius. Zvířete se nejnověji chce ujmout čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

"Z humanitárních důvodů jsem připraven (druhého) Mariuse přijmout. Můžeme mu zajistit dobré životní podmínky a postarat se o jeho zdraví," napsal na sociální síti Instagram u fotografie lvů pojídajících maso kodaňské žirafy.

Kritizovaný spasitel?

Marius z Kodaně

Žirafí samec Marius

Žirafa v kodaňské zoo byla rozřezána před zraky návštěvníků a její maso bylo předhozeno lvům a dalším zvířatům.

Zoo utracení 1,5 roku starého samečka vysvětlila snahou zabránit příbuzenskému křížení zvířat. Řídila se doporučením Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA).

Jaký bude osud jutské žirafy, zatím není jasné. Ošetřovatelka Janni Lojtvedová Poulsenová prohlásila, že pokud se zooparku podaří získat samičku, což lze předpokládat, přebytečného samce se zbaví.

Má totiž ještě dalšího, mladšího samečka jménem Elmer. "Nemůžeme mít dva samce a jednu samici. Pak by docházelo ke konfliktům," vysvětlila.

Velké naděje, že by se podařilo najít pro přebytečného samce jiné vhodné místo, nevidí. Marius je - stejně jako jeho jmenovec z Kodaně - nevhodný pro chovný program. "Jestliže koordinátor chovného programu rozhodne, že by Marius měl být usmrcen, pak to uděláme."

Kadyrov něco takového odmítá. Rozsudek smrti nad jednou žirafou může podle něj být považován za neštěstí.

"Zabití dvou žiraf by byla katastrofa," varuje politik z Kavkazu, jenž je nevládními organizacemi obviňován z mučení odpůrců a porušování lidských práv.

Protesty nepomohou

Podle Poulsenové zoologické zahrady v Dánsku zabíjejí přebytečná zvířata již mnoho let.

Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov | Foto: Jiří Just

Jutský zoopark od zmíněného záměru neodradí ani vlna protestů následující po událostech z Kodaně, kdy desetitisíce lidí žádají v petici uzavření zahrady a její zaměstnanci se v uplynulých dnech stali i terčem výhrůžek smrtí.

"Na mnoha místech v zahraničí, kde se toto nedělá, žijí zvířata ve špatných podmínkách a navíc nemají možnost se pářit. Domníváme se, že to není správné," konstatovala ošetřovatelka.

Zda nakonec sameček skončí v Čečensku, kde má Kadyrov vlastní zoologickou zahradu a rád se na veřejnosti prezentuje s exotickými zvířaty, ukáže čas.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu. V rekordu dráhy vyhrála Ivanie Blondinová z Kanady.

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy