Zničené hroby legionářů prověří slovenská prokuratura

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
30. 5. 2013 12:51
Město se brání, že hroby opravuje. Za nezákonný postup mu hrozí pokuta
Kromě dvaadevadesáti Čechů, Moravanů a Slováků odpočívají v hromadném hrobě i Rusové, Němci či Maďaři, kteří zemřeli ve vojenské nemocnici v Nových Zámcích v době první světové války.
Kromě dvaadevadesáti Čechů, Moravanů a Slováků odpočívají v hromadném hrobě i Rusové, Němci či Maďaři, kteří zemřeli ve vojenské nemocnici v Nových Zámcích v době první světové války. | Foto: Obec legionářská

Bratislava - Případ poničených hrobů československých legionářů v Nových Zámcích má na stole slovenská prokuratura.

Trestní oznámení pro podezření z hanobení hrobů podal Ferdinand Vrábel ze Správní rady nadace Milana Rastislava Štefánika, napsal server Aktuálne.sk.

Na případ v pondělí upozornil deník Insider s tím, že na Slovensko zamířil ostrý protestní dopis českého ministerstva obrany.

To si stěžovalo na zdevastování válečných hrobů stovky československých legionářů, kteří na jihovýchodním Slovensku bojovali v roce 1919, když tamní území okupovala armáda komunistické Maďarské republiky rad.

Oprava za státní neprošla

Primátor Nových Zámků Gejza Pischinger nařčení odmítá. "Město válečné hroby obnovuje," reagoval.

Právě tyto práce vyvolaly nevoli Čechů. Na místo proto vyrazila inspekce z Obvodního úřadu v Nitře, která zjistila, že město znovu osadí obruby hromadných hrobů a postaví nový památník, na němž budou tabule se jmény padlých. 

"Nenechali žádné značky hrobů. Kromě toho - staré obrubníky by posloužily jako základ pro nové," vypočítává Vrábel. "Mnohem vážnější je však odstranění zachovalého podstavce z původního památníku, který stačilo opravit."

Pietní místo přitom podle něj mohlo být loni opraveno za státní peníze. Nadace získala na rekonstrukci dotaci, ale primátor ji prý odmítl s tím, že rekonstrukce "není aktuální". A tak peníze putovaly zpět do státní kasy.

Magistrátu hrozí pokuta

Péči o vojenské hroby má na starosti mezivládní komise. Právě jí byl dopis ředitelky odboru pro válečné veterány Ivety Hlásecké adresován.

"K žádnému porušení (mezinárodních) dohod nedošlo a nedochází," brání se slovenské ministerstvo vnitra. "Město Nové Zámky jen nejednalo v souladu se (slovenským) zákonem o válečných hrobech. O přestavbu památníku nepožádalo ministerstvo vnitra a bez povolení začalo stavební práce," vzkázalo zpět do Prahy s tím, že magistrátu hrozí pokuta až 16 500 eur.

"Doufáme, že se současný nelichotivý stav co nejdříve zlepší a památník bude opět důstojným pietním místem připomínajícím válečné oběti, vše podle hesla, že padlý voják není nepřítelem a je potřeba mu zajistit důstojné místo posledního odpočinku," reagoval mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

Podle Ferdinanda Vrábela jsou za vším lidé, kteří se snaží válečných hrobů využívat k podněcování národnostních vášní.

"Přitom je to úplně zbytečné, protože tam nejsou pochováni jen Češi a Slováci, ale i zhruba dvacet Maďarů, dvacet Němců, dále Rusové, Italové, Poláci. Celkem asi jedenáct národností."

 

Právě se děje

před 45 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy