Zmatený soudce popletl slib, Obama přísahal znovu

Roman Gazdík
22. 1. 2009 12:30
Prezident se rozhodl vsadit na jistotu a předejít jakýmkoli pochybnostem
Obama přísahá podruhé
Obama přísahá podruhé | Foto: Archiv Bílého domu

Washington - "Jste připraven podstoupit přísahu?" zeptal se předseda Nejvyššího soudu John Roberts Baracka Obamy. "Jsem," odpověděl Obama. "A uděláme to velmi pomalu."

"Znovu vám blahopřeji," řekl Roberts poté, co Obama prezidentský slib složil. "Díky, pane," odvětil prezident, otočil se ke čtyřem reportérům v místnosti a dodal: "Tou špatnou zprávou pro přítomné novináře je, že nás čeká ještě dvanáct plesů."

Takhle úsměvně vypadala prezidentská přísaha Baracka Obamy. Ti, kdo sledovali v televizi jeho slavnostní inauguraci, si však nic takového pamatovat nebudou. Kvůli procedurální chybě totiž Obama složil přísahu ještě jednou bez přítomnosti televizních kamer - tentokrát ve středu večer v Bílém domě.

Biden prezidentem?

Technicky vzato měly možná Spojené státy po jeden celý den jiného prezidenta než Obamu - (teď už znovu) viceprezidenta Joe Bidena. To by z něj zřejmě činilo hlavu státu s nejkratší dobou úřadování v historii.

Podle deníku New York Times se po dni plném spekulací, jak to tedy s právním postavením amerického prezidenta je, Obama rozhodl neponechat nic náhodě a v 19.35 washingtonského času podstoupil ceremonii znovu.

Tentokrát bylo přítomno pouze devět lidí a Obama nepřísahal na Bibli (to ostatně není ústavou nařízeno, jde pouze o zažitou tradici), ale pouze pozvedl ruku.

"Domníváme se, že složení slibu proběhlo včera správně a že je jím prezident od včerejška řádně vázán," citoval deník poradce Bílého domu Gregoryho B. Craiga. "Ale přísaha se objevuje v samotné ústavě a kvůli velké obezřetnosti - protože zde došlo k přehození slovosledu - nejvyšší soudce Roberts provedl přísahu podruhé."

Nervózní soudce

Infobox

Celý text prezidentského slibu:

"Já, Barack Hussein Obama, slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých nejlepších možností zachovávat, ochraňovat a bránit Ústavu Spojených států. K tomu ať mi dopomáhá Bůh."

"I, Barack Hussein Obama, do solemnly swear that I will faithfully execute the Office of President of the United States, and will to the best of my ability, preserve, protect and defend the Constitution of the United States. So help me God."


 

A byl to právě Roberts, kdo celou patálii způsobil, když v úterý před dvěma miliony diváků ve Washingtonu a dalšími mnoha miliony před televizními obrazovkami na celém světě Obamovi předříkával.

"Že budu vykonávat úřad prezidenta Spojených států čestně," řekl Roberts a Obama se viditelně zarazil a snažil se pohledem soudce opravit, protože věděl, že slovo "čestně" je v textu slibu vedle slova budu", a nikoli až na konci věty.

Roberts byl však vyveden z míry natolik, že když se pokoušel větu zopakovat, vynechal slovo "vykonávat". Obama pak následoval Robertse a větu zopakoval v jím zvoleném pořadí.

Podle BBC museli kvůli podobným problémům opakovat své sliby i prezidenti Chester Arthur a Calvin Coolidge. Předseda Nejvyššího soudu William Taft pak "předělal" přísahu i pro Herberta Hoovera, když mu navrhl, aby "zachovával, udržoval a bránil ústavu", místo aby ji "zachovával, ochraňoval a bránil".

 

Právě se děje

před 5 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy