Živě z moldavských voleb: Komunisté znovu favority

Naďa Straková
28. 7. 2009 11:55
Obyvatelé nejchudší evropské země zítra volí svůj parlament
Foto: Aktuálně.cz

Kišiněv (Od naší zpravodajky) - Moldavanům zbývá už jen jeden den na to, aby si rozmysleli, koho budou ve středečních parlamentních volbách volit. S pondělkem totiž skončily volební kampaně všech kandidujících stran.

"Já budu volit komunisty, protože chci stabilitu," říká dvacetiletá Irina, která nechtěla prozradit své příjmení. "Mám práci a zemi se vede dobře," zdůvodňuje své rozhodnutí mladá prodavačka.

Ne všichni moldavští voliči však mají tak jasno jako Irina. A volební kampaň, která do dnešního dne mohla lidi přesvědčit, se téměř žádná nekonala.

"Volby se konají příliš brzy, žádná ze stran, kromě té u moci, nemá dostatek prostředků," objasňuje nezávislý politický analytik Dumitru Minzarari z Institutu pro rozvoj a sociální projekty Viitorul, proč se v hlavním městě Kišiněvě nevyskytují žádné předvolební plakáty.

Prodavačka Irina se svým přítelem, který bude také volit komunisty.
Prodavačka Irina se svým přítelem, který bude také volit komunisty. | Foto: Naďa Straková

Zneužívání televize

Podle zprávy skupiny nezávislých expertů v čele s Minzararim je už nyní jasné, že volby nebudou demokratické. Stát podle nich hrubě zneužíval státní finance a instituce ke svému prospěchu, včetně veřejnoprávní televize a rozhlasu.

"Žádná z opozičních stran nedostala ve veřejnoprávním vysílání žádný prostor na svou kampaň," říká Minzarari. To potvrzuje i předběžná zpráva Nezávislého centra novinářů (CIJ) z minulého týdne.

"Vláda či Komunistická strana byla ve zpravodajství televize Moldova 1 během jednoho týdne zmíněna devatenáctkrát, z toho dvanáctkrát v kladném kontextu a sedmkrát neutrálně," píše se v analýze CIJ.

Poslední den kampaně ještě využila k agitaci proevropská strana Moldova Noastra.
Poslední den kampaně ještě využila k agitaci proevropská strana Moldova Noastra. | Foto: Naďa Straková

"Liberální kandidáti byli zmíněni ve 28 případech, z toho devatenáctkrát v negativním kontextu a devětkrát neutrálně," uvádí dále zpráva.

V některých případech negativní kontext zpráv o opozici nabral absurdních rozměrů.

"Minulý týden v jednom malém městečku, kde je starostou opozičník, pokousal malou holčičku potkan. V televizi pak proběhla zpráva, že za to může místní samospráva, protože se dostatečně nestará o lidi," řekla Aktuálně.cz Ivana Skálová z Člověka v tísni, který v Moldavsku působí.

Opak však tvrdí úřadující předák Komunistické strany (KS) Grigore Petrenco.

"Všechny strany měly ve vysílání úplně stejný počet minut," tvrdí rezolutně Petrenco, který byl v dubnových parlamentních volbách, které vyhráli komunisté, zvolen zástupcem předsedy parlamentu.

Předák Komunistické strany Grigore Petrenco má za to, že volební kampaň byla vyvážená
Předák Komunistické strany Grigore Petrenco má za to, že volební kampaň byla vyvážená | Foto: Reuters

"Není v našem zájmu využívat státní zdroje a instituce, protože by nám to snížilo popularitu," míní Petrenco.

Předvolební kampaň před šestými volbami od získání nezávislosti v roce 1991 postavila nyní již osm let vládnoucí Komunistická strana zejména na slově stabilita.

"Situace v zemi se v posledních letech skutečně jaksi stabilizovala a nezhoršovala se, ale také se ani nezlepšovala," vysvětluje Dimitru Minzarari. "Komunisté také využili přísunu peněz, které domů posílají Moldavané pracující v zahraničí, ty totiž drží ekonomiku na nohou," dodává s vysvětlenbím, že až třetina Moldavanů opustila své domovy a rodiny a našla si práci v zahraničí.

Mrtvé duše na seznamech

Důkazem nekalých předvolebních praktik jsou podle Minzarariho i seznamy voličů, jež měly být podle moldavské ústavy veřejně dostupné k 14. červenci.

Foto: Aktuálně.cz

"Jako důvod nezveřejnění seznamů uvedla Centrální volební komise obavu, že by je mohli zničit vandalové," řekl s lehkým úsměvem na tváři Minzarari.

Nedostatky ve volebních seznamech, které uváděly četné "mrtvé duše", nesprávné adresy a jména, současná vládnoucí strana nepopírá. 

"Seznamy voličů nemohou být nikdy dokonalé," domnívá se zástupce komunistů Grigore Petrenco. "Navíc je to zodpovědnost místních radních, kde sedí i opozice, takže na vině nejsme jen my, " dodal.

Mrtvým duším má zabránit nově spuštěný internetový ověřovací systém. Ten vymyslela radnice města Kišiněva.

"Stačí zadat číslo identifikačního průkazu a voliči si mohou všechny údaje ověřit. Mohou si také zjistit, kolik lidí z jejich domácnosti je v seznamech voličů uvedeno," říká pyšně autor projektu Vladimír Sarban. 

Projekt má však jeden nedostatek - připojení k internetu má v dané chvíli jen omezený počet Moldavanů. A tak problém "nedokonalých" seznamů voličů přetrvává. 

Ztráta iluzí a strach

Kolik lidí nakonec ale k urnám přijde, není zatím jasné. Z obavy z nízké volební účasti snížila vláda povinnou účast z padesáti procent voličů na třicet procent.

Budova moldavského parlamentu je po dubnových nepokojích v rekonstrukci. Zakázku dostala polská firma.
Budova moldavského parlamentu je po dubnových nepokojích v rekonstrukci. Zakázku dostala polská firma. | Foto: Naďa Straková

Z volebních průzkumů zveřejněných jen několik dní před hlasováním vyplývá, že až třetina lidí není rozhodnutá, koho bude volit. Komunistická strana by podle nich získala 31 procent hlasů (na rozdíl od padesáti získaných v dubnu) a pro opoziční Liberální stranu by hlasovalo 13 procent Moldavanů. Demokratická strana by dostala 9 procent a Liberální demokraté 7 procent.

"Mnoho lidí, kteří vyšli při dubnových protestech, je zklamáno, protože se vlastně nic nezměnilo. Mezinárodní pozorovatelé označili volby za relativně férové, a toho komunisté využívají až doteď," řekla Aktuálně.cz Irina Iurcisinová z Nezávislého centra pro novináře.

"Mladí lidé, kteří se protestů účastnili, se také zalekli násilí, kterého policie použila proti demonstrujícím," dodává. "Mě sice nezmlátili a ani nezatkli, ale některé mé známé ano. Už bych do ulic asi nešla," prozrazuje své obavy z místních policejních složek mladá novinářka.

 

Právě se děje

Další zprávy