Živě: Opravdu jsme vyhráli? zní Izraelem

Martin Novák Martin Novák
15. 8. 2006 12:00
Jeruzalém/Haifa - Zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz popisuje první hodiny míru ze svatého města - Jeruzaléma. Uvnitř: MAPA

Cvi se z míru neraduje

Jeruzalémský student Cvi tráví první odpoledne oficiálně skončené válce v parku uprostřed města.

Nepatří ale k těm, kteří by měli z příměří velkou radost. A prý v tom nehraje žádnou roli, že Jeruzalém - na rozdíl od Haify a dalších severoizraelských měst - nezažil bombardování.

Odpočinek dívek v základní službě v jeruzalémském parku.
Odpočinek dívek v základní službě v jeruzalémském parku. | Foto: Martin Novák

"Vláda udělala chybu a většina jejich politiků asi brzy skončí. Měli jsme na začátku vrhnout na Libanon drtivou sílu. Být tvrdší. Oni nás nenávidí. My nemáme důvod být jiní," říká Cvi, zatímco si vedle na trávníku lebedí při odpolední siestě početná skupina izraelských vojaček. (V Izraeli je povinná služba i pro ženy.)

Zatímco svět židovský stát kritizoval za přehnanou reakci vůči Libanonu, Izraelci mají povětšinou opačný názor. "Proč se ohlížet na kritiku? Ať uděláme cokoliv, stejně nás bude mít málokdo rád," míní Cvi.

V Haifě už otevřely zahrádky

V Haifě vítali lidé konec palby s úlevou - ovšem opatrně.

V přístavní čtvrti se zaplnily námořnické bary a restaurace, kavárny a noční kluby po mnoha dnech rozestavěly stolky pod širým nebem.

"Nebezpečí nepominulo. Dokud je Hizballáh stále vyzbrojen, může kdykoliv začít znovu pálit," varoval obyvatele města starosta Jona Jahav.

Ačkoliv jižní Libanon byl bombardován pochopitelně masivněji, Izraelci na severu si užili své. V dosahu raket byl jeden a půl miliónu obyvatel země. Kaťuš spadlo přes tři tisíce, celkový arzenál Hizballáhu je odhadován na deset až patnáct tisíc.

Prorocká slova profesora francouzštiny

S profesorem francouzštiny na Hebrejské univerzitě Martinem Rodanem - rodákem ze slovenské Žiliny - jsem se poprvé setkal v kavárně na jeruzalémské pěší zóně před skoro deseti lety.

Profesor francouzštiny na Hebrejské univerzitě Martin Rodan.
Profesor francouzštiny na Hebrejské univerzitě Martin Rodan. | Foto: Martin Novák

Tehdy vyslovil téměř prorocká slova o tom, že Izrael musí při jakémkoliv vyjednávání především zajistit, aby na Tel Aviv, Jeruzalém nebo Haifu nelétaly rakety.

Nynní jsme se setkali na stejném místě, ale pro Izrael jiné realitě. Haifa už to má za sebou, Tel Aviv možná nebyl od ostřelování daleko.

"Problém je v tom, že oni těch raket mají už opravdu hodně a my se jim nedokážeme účinně bránit. Navíc to, co se ten měsíc dělo, byl šok, na který izraelská veřejnost nebyla vůbec připravená. Kdybyste tady před měsícem komukoliv řekl, že na Izrael dopadne přes tři tisíce raket, určitě by tomu nevěřil," říká Rodan.

Bylo to opravdu vítězství?

Izrael byl vždy zvyklý ve svých válkách přesvědčivě vyhrávat. Jak sami Izraelci tvrdí, jinou možnost ani nemá. A prohru si nemůže dovolit, protože by mohla znamenat jeho konec.

Foto: Aktuálně.cz

Tentokrát se ale o vítězství příliš nehovoří. Hizballáh dokázal přes měsíc zasypávat izraelská města raketami a donutil statisíce Izraelců, aby se stali uprchlíky ve vlastní zemi. Izraelské armádě kladl tuhý odpor a zejména protitankovými střelami jí působil velké ztráty.

Propuštění dvou vojáků, unesených na hranici 12.července, dosaženo nebylo.

Izrael tato válka změnila, ale jinak, než by si většina obyvatel země představovala. Hizballáh považuje za vítězství už to, že dokázal měsíc ostřelovat nepřítele raketami a vzdoroval mu na jiholibanonských bojištích.

Mnozí Izraelci si představovali vítězství v krátké době. A to v podobě úplného zničení zbraní Hizballáha, což by představovalo jistotu, že další rakety už nepřiletí.

Nic z toho se nesplnilo. Přes projevy podpory a obdivu k vojákům, bojujícím v Libanonu, je dojem z vedení války a dosažených výsledků převážně rozpačitý. Navíc šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh k lítosti většiny Izraelců přežil a stal se arabským hrdinou.

Smír podrývá postavení vlády

Premiéra Ehuda Olmerta i ministra obrany Amire Perece teď zřejmě naopak čeká boj o přežití. Popularita obou výrazně poklesla a začínají se ozývat hlasy, volající po Olmertově demisi.

Izraelský premiér Ehud Olmert.
Izraelský premiér Ehud Olmert. | Foto: Reuters

Kritici mu vyčítají, že pozemní jednotky nasadil příliš pozdě a letecké bombardování bylo proti odpalování raket neúčinné. "Olmert by neměl zůstávat premiérem ani den navíc," prohlásil poslanec parlamentu  Zvi Hendel.

Místní média rovněž informují o vážných rozporech uvnitř armády i vlády ohledně zvolené taktiky.

"Vláda nebyla připravena na takovouto krizi a reagovala pomalu. Velkou část viny ale má i předchozí premiér Ariel Šaron. Jeho vláda byla příliš zaměstnána Gazou a situaci v Libanonu podcenila. Teď budeme mít ještě větší problémy, protože relativní úspěch Hizballáhu povzbudí i Hamas a vůbec všechny, ko by rádi viděli Izrael zničený," řekl Aktuálně.cz analytik Ely Karmon z Centra pro výzkum terorismu (ICT) v Herzliyi poblíž Tel Avivu. 

Izraelská vlajka visí v Jeruzalémě na každém rohu - jako třeba zde, na hranici mezi zidovskou a arabskou ctvrti stareho mesta.
Izraelská vlajka visí v Jeruzalémě na každém rohu - jako třeba zde, na hranici mezi zidovskou a arabskou ctvrti stareho mesta. | Foto: Martin Novák

Odlišná nálada ale panuje v arabských čtvrtích jeruzalémského Starého města, které považují Palestinci za součást svého budoucího státu.

"Nasrallah good, Libanon good," vztyčuje palec nahoru prodavač suvenýrů úspornou angličtinou, přestože v krámu má i trička s izraelskými symboly, jarmulky či  chanukové svícny.

Portréty či trička s lídrem Hizballáhu Hasanem Nasralláhem se tady ovšem neprodávají, to by patrně vedlo ke konfrontaci s izraelskou policií.

Podle výzkumu místní agentury Dialog považuje pouze pětina Izraelců válku za vítěznou. Třicet procent ji považuje za neúspěch Izraele. Jako "remízu" vidí konflikt 44 procent dotázaných.

REPORTÁŽE Z CESTY:

AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ:

Namísto sebelítosti a zoufání ale většina obyvatel města zvolila vzdor a neústupnost. Izraelské vlajky visí téměř všude.
Namísto sebelítosti a zoufání ale většina obyvatel města zvolila vzdor a neústupnost. Izraelské vlajky visí téměř všude. | Foto: Martin Novák
Izraelští vojáci oslavují, že se šťastně a ve zdraví vrátili z Libanonu domů.
Izraelští vojáci oslavují, že se šťastně a ve zdraví vrátili z Libanonu domů. | Foto: Aktuálně.cz
  • DRUHÝ DÍL:
    Izrael v mír nevěří. A na válku je hrdý
Rafi Weinmann kráčí ke krytu v kibucu Sde Nechemia.
Rafi Weinmann kráčí ke krytu v kibucu Sde Nechemia. | Foto: Martin Novák
Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy