Žena v Izraeli poslala děti na smíšené hodiny plavání. Židovský soud jí je odebral

ČTK ČTK
29. 10. 2019 20:54
Židovský náboženský soud v Izraeli odebral rozvedené matce právo pečovat o své dvě děti, protože se podle něj zpronevěřila zásadám řádné výchovy tím, že je přihlásila na smíšené hodiny plavání. Na rabínský soud se obrátil otec, který si stěžoval, že jeho bývalá žena přestala dodržovat přísná pravidla stanovená při rozvodu. Žena teď smí děti vídat jen během monitorovaných návštěv.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rabínský soud před třemi lety manžele rozvedl a děti, kterým je nyní pět a osm let, svěřil do péče matky. Otce pravidelně vídaly dva dny v týdnu. Loni ale otec soud požádal o svěření dětí do péče s tvrzením, že v domě matky přespává její nový partner, což ohrožuje výchovu dětí. Soud mu dal za pravdu, u matky ale děti mohly trávit noc dvakrát v týdnu. O případu napsal deník Haarec.

Nyní tyto pravidelné návštěvy soud zrušil úplně, a to po stížnosti bývalého manžela, že matka přihlásila potomky na hodiny plavání, kam chodí jak dívky, tak chlapci. Otec také argumentoval, že exmanželka plně nedodržuje pravidla košer stravování. Matce přitížil i fakt, že ostříhala svému synovi pejzy.

Deník Haarec uvedl, že otec získal potomky do výhradní péče navzdory tomu, že byl dříve odsouzen za násilný trestný čin a že děti vyjádřily přání zůstat s matkou. Svěření do péče matky doporučily i posudky sociálních pracovníků, na něž ovšem rabínský soud nemusí brát ohled.

Rabínské soudy mohou v ortodoxní židovské komunitě jako jediné rozhodovat o rozvodu manželství a o pravidlech péče o děti. Pokud se jedna ze stran obrátí nejdříve na náboženský soud, nemůže už druhá záležitost řešit před občanským soudem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy