reklama
 
 

Přežily žraloky i rozbitý motor. Dvě ženy se ztratily na moři, po pěti měsících je zachránili rybáři

28. 10. 2017
Pět měsíců bloudily dvě Američanky Tichým oceánem na své rozbité jachtě, než je zahlédli tchajwanští námořníci. Teď jsou ženy už v bezpečí i se svými dvěma psy. Popisují, jak místo výletní plavby na ostrov Tahiti bojovaly o přežití. A to i se žraloky.

Honolulu - Původně to měla být příjemná exotická dovolená. Dvě Američanky v květnu vypluly z havajského Honolulu a mířily na jachtě na ostrov Tahiti. Vzaly s sebou i své dva psy, Zeuse a Valentina.

Jenže pak se všechno možné na lodi porouchalo. A ženy bloumaly napříč Tichým oceánem, než je po pěti měsících zachránili námořníci.

Nouzové signály vysílaly 98 dní. Nakonec ale bylo jejich volání o pomoc vyslyšeno.

Pohupující loď v úterý zpozorovalo tchajwanské rybářské plavidlo, které záhy zkontaktovalo námořnictvo USA na ostrově Guam. 

V tu chvíli se ženy nacházely asi 1500 kilometrů jihovýchodně od Japonska. Původně přitom pluly úplně jinam.

Bezcílně unášené po moři

Jennifer Appelová a Tasha Fuiabaová vypluly letos v květnu směrem k Francouzské Polynésii. Jejich domovské Honolulu a ostrov Tahiti jsou od sebe vzdušnou čarou vzdálené asi 4300 kilometrů.

Netrvalo ale dlouho a potkaly je první komplikace. Bouře je už na konci května připravila o motor a službu pak vypověděl i lodní stožár.

"Spousta věcí se na lodi porouchala. Rozbil se stožár a motor nechtěl nastartovat, když bylo potřeba," popsala pro britský server The Guardian matka jedné z žen Joyce Appelová.

"(Jennifer) tak bojovala s několika problémy, které způsobily, že ji bezcílně unášel oceán," dodala.

Právě 75letá Joyce Appelová zalarmovala pobřežní stráž po necelých dvou týdnech, co obě ženy vyrazily na cestu. S Jennifer se jí totiž nedařilo telefonicky spojit.

Později vyšlo najevo, že dceřin mobil spláchlo hned první den na lodi moře. 

Každodenní volání o pomoc

Ženy na porouchané jachtě nakonec bloudily pět měsíců. Původně předpokládaly, že na Tahiti dorazí do 60 dnů.

Místo toho ale po stejné době začaly vysílat nouzové signály. A to každý den. 

"Bylo to velmi depresivní a beznadějné, ale byla to jediná věc, kterou jsme mohly dělat," vylíčila Jennifer. "Neměly jsme na výběr."

Podle záchranářů se ale Jennifer s Tashou nacházely příliš daleko od pobřeží nebo jiných plavidel. 

Mezitím bojovaly nejen s technikou, ale jednu noc i se žraloky, kteří připluli k jejich jachtě. "Měly jsme obrovské štěstí, že trup naší lodi byl natolik silný, že útoku odolal," vypověděla Jennifer.

Čtete rádi Aktuálně.cz?

Čtete rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová lupa 2017 v kategorii Zpravodajství. Za vaše hlasy děkujeme!

HLASOVAT ZDE >>>

Až po téměř sto dnech je tak zpozorovala rybářská loď z Tchaj-wanu.

Podle žen byla plachetnice už v tak špatném stavu, že se obávaly, že dalších 24 hodin nezvládne.

Přežili všichni čtyři

Američtí námořníci ale ve středu brzo ráno tamního času připluli na pomoc. O život nepřišli ani psi.

Všichni čtyři přežili díky vodě z čističky, která byla na lodi, a díky ročním zásobám jídla. Ještě před odplutím se totiž ženy setkaly s několika odborníky, aby probraly svou cestu - minimálně Jennifer nebyla na moři žádným nováčkem.

Experti je varovali, aby si pro jistotu vzaly dostatek potravin. Jejich strava se tak skládala hlavně z rýže, těstovin nebo ovesné kaše.

Ženy mluví o nefalšované úlevě. "Vlastně to bylo docela ohromující," pochválila pro americkou stanici NBC News Jennifer zásah záchranného týmu. 

Mapy Antarktidy se přepisují neustále, tohle je ale jedna z největších ulomených ker za posledních čtyřicet let, říká Daniel Nývlt. | Video: Filip Horký, DVTV |  11:25

autor: Adéla Očenášková | 28. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama