Žena přišla do dánského obchodního centra v nikábu. Dostala od policistů pokutu

ČTK ČTK
4. 8. 2018 8:17
V obchodním centru ve městě Hørsholm se muslimka dostala do potyčky s ženou, která jí chtěla nikáb z obličeje strhnout. Dánský zákon nově zakazuje zahalování obličeje na veřejnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Kodaň - V pátek byla v Dánsku pokutována první žena za porušení zákona, který zakazuje zahalování obličeje na veřejnosti, informovala agentura AFP.

Osmadvacetiletá žena, která na sobě měla muslimský oděv nikáb, se v pátek v obchodním centru ve městě Hørsholm na severovýchodě země dostala do potyčky s jinou ženou, která se jí závoj snažila z obličeje strhnout. Na místo byla přivolána policie.

"Během střetu ženě nikáb spadl, ale když jsme dorazili na místo, už ho měla zase nasazený," řekl policista David Borchersen. Policie ženu v nikábu vyfotografovala a také získala záznam z bezpečnostní kamery zachycující incident.

Policisté zahalené ženě následně oznámili, že jí poštou přijde výzva k uhrazení pokuty ve výši 1000 dánských korun (3438 Kč). Vyzvali ji rovněž, aby si buď závoj sundala, nebo opustila veřejný prostor. "Učinila to druhé," uvedl Borchersen.

Dánsko 1. srpna rozšířilo řady evropských zemí, které zakazují nosit na veřejnosti oblečení zahalující obličej. Dánská vláda zdůraznila, že opatření není namířené proti žádnému náboženství. Nejvíce se ale dotýká ženských muslimských oděvů, jako jsou burka či nikáb.

Lidé, kteří tento zákon poruší poprvé, riskují pokutu do 1000 dánských korun. Při opakovaném porušení hrozí pokuta až 10.000 dánských korun či trest vězení až šest měsíců. Každý, kdo bude výhrůžkami či násilím nutit druhou osobu nosit závoj zahalující obličej, může být rovněž pokutován, případně uvězněn až na dva roky.

Kritici v Dánsku vnímají opatření jako ústupek ve světle sílícího protiimigračního cítění obyvatel této severské země a poukazují při tom na zanedbatelný počet dánských muslimek, které kontroverzní oděvy nosí. Podle agentury Reuters v Dánsku žije asi 150 až 200 muslimek, které denně nosí nikáb nebo burku kompletně zakrývající tvář. Dánský ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen již dříve řekl, že zahalování obličeje "není slučitelné s hodnotami dánské společnosti" a že "je neuctivé skrývat svou tvář během interakcí ve veřejném prostoru".

Jako první v Evropě zakázala zahalování obličeje na veřejnosti Francie. Podobná či stejná opatření poté přijaly Německo, Rakousko, Belgie, Nizozemsko či Bulharsko.

Burka je jednolitý závoj, který zakrývá celé tělo včetně obličeje a ponechává jen mřížku pro oči. Je spojována s nejkonzervativnějším výkladem koránu, často ji nosí muslimky v Afghánistánu či Pákistánu.

Nikáb je jedno nebo vícevrstevný závoj, který halí obličej kromě očí, pro něž je ponechán úzký průhled. Odívají se do něj především ženy v zemích kolem Perského zálivu (Saúdské Arábii, Jemenu, Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátech) a v Pákistánu.

Video: Seveřané jsou šťastní, protože mají vysoké daně. Vrací se jim v kvalitě života, říká Wiking

Lidé v severských zemích mají míň starostí a míň trpí úzkostí než obyvatelé jiných států, protože se nemusejí stresovat z pádu na sociální dno | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 20 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Ruská diplomacie odsoudila poničení památníku rudoarmějců v Ostravě

Zatím neznámý pachatel či pachatelé poškodili památník padlých rudoarmějců v Ostravě-Zábřehu. Polili jej hořlavinou a zapálili. Incident vyšetřuje ostravská policie. Řekla to v pátek její mluvčí Eva Michalíková. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová událost odsoudila. Rusko podle ní očekává, že české úřady přijmou opatření, aby podobným incidentům zabránily, informovala agentura TASS. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že památník už byl uveden do původního stavu. Česko podle resortu veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých odsuzuje.

Michalíková řekla, že policie se poničením památníku v Ostravě-Zábřehu zabývá od konce minulého týdne. Kamenný památník, který se nachází nedaleko Rudné ulice, poškodil kouř.

"Důrazně odsuzujeme nehorázné vandalské činy spáchané 5. ledna na předměstí českého města Ostravy v případě památníku rudoarmějců, kteří osvobodili tento region v dubnu 1945," řekla před novináři Zacharovová.

"Česká republika si váží obětí všech vojáků, kteří se podíleli na osvobozování Československa od nacistické okupace, a veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých rozhodně odsuzuje. To se v plné míře týká i incidentu v Ostravě-Zábřehu z 5. ledna 2021. Věříme, že celý případ bude příslušnými orgány řádně vyšetřen," sdělilo české ministerstvo zahraničí. Rychlé uvedení památníku do původního stavu podle resortu dokazuje, že česká strana přistupuje zodpovědně k plnění závazků vyplývajících z dohody mezi vládami České republiky a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy