"Neslučitelné s našimi hodnotami." Dánsko zakazuje zahalování, nikáby nesundáme, vzkazují muslimky

ČTK Klára Fořtová, ČTK
1. 8. 2018 13:26
V Dánsku začal platit zákon, který zakazuje zahalování na veřejnosti. Muslimské ženy tak nebudou moct nosit oděvy, jako je burka či nikáb. Některé z nich úřadům vzkazují, že tradiční pokrývky hlavy nikdy nesundají. Severská země se opatřením připojuje k několika dalším evropským státům, které už podobný zákon zavedly dříve. Podívejte se, jaké to jsou.
Zahalené muslimky v Dánsku
Zahalené muslimky v Dánsku | Foto: Reuters

Dánsko

V Dánsku zákon zakazující zahalování obličeje na veřejnosti začal platit od středy. Ačkoli se zákaz týká jakéhokoli zahalení celého obličeje, například i lyžařských masek, kritici ho nejvíce spojují s ženskými muslimskými oděvy, jako je burka či nikáb.

Dánská vláda opatření hájí s tím, že zahalování obličeje "není slučitelné s hodnotami dánské společnosti". Dánský ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen už dříve také uvedl, že "je neuctivé skrývat svou tvář během komunikace ve veřejném prostoru".

Lidé, kteří tento zákon poruší poprvé, riskují pokutu do 1000 dánských korun (3460 Kč). Při opakovaném porušení hrozí pokuta až 10 000 dánských korun či trest vězení až šest měsíců.

Každý, kdo bude výhrůžkami či násilím nutit druhou osobu nosit závoj zahalující obličej, může být rovněž pokutován, případně uvězněn až na dva roky.

Nová legislativní norma povoluje, aby si občané zahalovali obličej, pokud k tomu mají "zřetelné důvody", jako je například mrazivé počasí. Zákaz se netýká ani masek během karnevalů.

 

Právě se děje

Další zprávy