Zemřel bývalý polský premiér Olszewski, obhájce disidentů. Bylo mu 88 let

ČTK ČTK
8. 2. 2019 10:56
Bývalý polský premiér a někdejší obhájce polských disidentů Jan Olszewski zemřel ve čtvrtek ve věku 88 let. Oznámila to polská média s odvoláním na politikovu manželku. Podle listu Super Express expremiér nenabyl vědomí od chvíle, kdy před několika dny upadl doma do bezvědomí a byl převezen do varšavské nemocnice. Zdravotními problémy trpěl delší dobu, v roce 2011 jej postihla mrtvice.
Bývalý polský premiér Jan Olszewski v roce 2009.
Bývalý polský premiér Jan Olszewski v roce 2009. | Foto: Reuters

Olszewski se jako chlapec zúčastnil varšavského povstání proti nacistickým okupantům. Vystudoval právo a působil jako novinář, než mu režim zakázal psát.

V 60. letech minulého století hájil v politických procesech opoziční aktivisty, například Adama Michnika, Jacka Kuroně či Karola Modzelewského. V roce 1975 se podepsal pod protest proti změnám v polské ústavě, zakotvujícím nenarušitelné přátelství a spojenectví komunistického Polska se Sovětským svazem. Hájil dělníky protestující proti poměrům.

Sepsal také populární příručku pro opozičníky, jak si počínat vůči komunistické tajné policii.

Po vzniku nezávislých odborů Solidarita v roce 1980 byl poradcem jejich vedení, představitele Solidarity, včetně Lecha Walesy, obhajoval po vyhlášení výjimečného stavu. Býval také poradcem katolických biskupů a patřil k žalobcům v procesu s důstojníky tajné policie, kteří zavraždili kněze Jerzyho Popieluszka, a podílel se na objasnění vražd dalších duchovních.

Odmítl se přímo zúčastnit kulatého stolu, u kterého se komunistická vláda dohadovala s opozicí na změnách v zemi a dělbě moci, poskytoval však opozici právní rady. Odmítl také kandidovat v částečně svobodných volbách v červnu 1989, ani nepřijal nabídku na vstup do první nekomunistické vlády ve východním bloku. V roce 1990 podporoval Lecha Walesu v prezidentských volbách.

Vyvrcholením Olszewského politické dráhy se stala funkce premiéra. Vládu vedl po šest měsíců, od prosince 1991 do června 1992, kdy kabinet padl v důsledku rozhodnutí tehdejšího ministra vnitra Antoniho Macierewicze zveřejnit jména 64 politiků nalézajících se v archivech jako tajní spolupracovníci komunistických tajných služeb. Po letech lustrační soud očistil z podezření řadu politiků z Macierewiczova seznamu.

Olszewski byl v pozdějších letech ještě dvakrát zvolen poslancem. Býval také poradcem prezidenta Lecha Kaczyńského, který zahynul při letecké katastrofě u Smolenska v dubnu 2010.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy