Zemřel bývalý polský premiér Olszewski, obhájce disidentů. Bylo mu 88 let

ČTK ČTK
8. 2. 2019 10:56
Bývalý polský premiér a někdejší obhájce polských disidentů Jan Olszewski zemřel ve čtvrtek ve věku 88 let. Oznámila to polská média s odvoláním na politikovu manželku. Podle listu Super Express expremiér nenabyl vědomí od chvíle, kdy před několika dny upadl doma do bezvědomí a byl převezen do varšavské nemocnice. Zdravotními problémy trpěl delší dobu, v roce 2011 jej postihla mrtvice.
Bývalý polský premiér Jan Olszewski v roce 2009.
Bývalý polský premiér Jan Olszewski v roce 2009. | Foto: Reuters

Olszewski se jako chlapec zúčastnil varšavského povstání proti nacistickým okupantům. Vystudoval právo a působil jako novinář, než mu režim zakázal psát.

V 60. letech minulého století hájil v politických procesech opoziční aktivisty, například Adama Michnika, Jacka Kuroně či Karola Modzelewského. V roce 1975 se podepsal pod protest proti změnám v polské ústavě, zakotvujícím nenarušitelné přátelství a spojenectví komunistického Polska se Sovětským svazem. Hájil dělníky protestující proti poměrům.

Sepsal také populární příručku pro opozičníky, jak si počínat vůči komunistické tajné policii.

Po vzniku nezávislých odborů Solidarita v roce 1980 byl poradcem jejich vedení, představitele Solidarity, včetně Lecha Walesy, obhajoval po vyhlášení výjimečného stavu. Býval také poradcem katolických biskupů a patřil k žalobcům v procesu s důstojníky tajné policie, kteří zavraždili kněze Jerzyho Popieluszka, a podílel se na objasnění vražd dalších duchovních.

Odmítl se přímo zúčastnit kulatého stolu, u kterého se komunistická vláda dohadovala s opozicí na změnách v zemi a dělbě moci, poskytoval však opozici právní rady. Odmítl také kandidovat v částečně svobodných volbách v červnu 1989, ani nepřijal nabídku na vstup do první nekomunistické vlády ve východním bloku. V roce 1990 podporoval Lecha Walesu v prezidentských volbách.

Vyvrcholením Olszewského politické dráhy se stala funkce premiéra. Vládu vedl po šest měsíců, od prosince 1991 do června 1992, kdy kabinet padl v důsledku rozhodnutí tehdejšího ministra vnitra Antoniho Macierewicze zveřejnit jména 64 politiků nalézajících se v archivech jako tajní spolupracovníci komunistických tajných služeb. Po letech lustrační soud očistil z podezření řadu politiků z Macierewiczova seznamu.

Olszewski byl v pozdějších letech ještě dvakrát zvolen poslancem. Býval také poradcem prezidenta Lecha Kaczyńského, který zahynul při letecké katastrofě u Smolenska v dubnu 2010.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy