Zemřel Andreotti, muž, který byl sedmkrát premiérem

Michal Žák Michal Žák, Jana Černá
6. 5. 2013 15:59
Doživotnímu senátorovi bylo 94 let, vysloužil si přezdívky "božský" i "Belzebub"
Giulio Andreotti na archivním snímku z ledna 2005.
Giulio Andreotti na archivním snímku z ledna 2005. | Foto: Reuters

Řím - Giulio Andreotti, zřejmě nejvýznamnější italský politik posledních desetiletí, zemřel. Bylo mu 94 let, informovala italská tisková agentura ANSA.

Andreotti byl matadorem italské politiky, kterou ovlivňoval přinejmenším od poloviny 50. let minulého století. Vystudovaný právník tehdy zastával post ministra vnitra.

Významný křesťanský demokrat byl sedmkrát premiérem a osmnáctkrát ministrem. Během desítek let měl na starost například zahraniční politiku, armádu či průmysl.

V roce 1991 se stal doživotním senátorem a v průběhu let získal 12 čestných titulů z univerzit po celém světě.

Belzebubovi Giuliovi...

I jemu - podobně jako například Silviu Berlusconimu - patřilo několik přezdívek. Zatímco přízvisko "božský" mu mohlo lichotit, označení "Belzebub" nikoliv. To si vysloužil za údajné napojení na sicilskou mafii.

Kvůli němu si Italové zvykli vídat jeho jméno v senzačních titulcích. Legendárním se stalo jeho odsouzení za objednanou vraždu novináře, který ho měl chtít pošpinit. V roce 2002 ho za ni spolu s mafiánským bossem Gaetanem Badalamentim poslal soud v Perugii na 24 let do vězení.

Carmine Pecorelli, jedenapadesátiletý šéfredaktor týdeníku Osservatore Politico, byl v roce 1979 zavražděn čtyřmi výstřely do hlavy a zad, píše ANSA.

... plnila mafie přání

Giulio Andreotti přichází v doprovodu policistů k soudu v Palermu. Archivní snímek z listopadu 2002.
Giulio Andreotti přichází v doprovodu policistů k soudu v Palermu. Archivní snímek z listopadu 2002. | Foto: Reuters

Pravicový investigativní novinář chtěl v dohledné době údajně publikovat materiály, které měly objasnit okolnosti únosu křesťansko-demokratického vůdce Alda Mora v roce 1978, kolapsu ropné společnosti Sir a pád finančníka Michela Sindona s konexemi na mafii, kterého Andreotti kdysi nazval "zachráncem liry".

Podle obvinění by plánované články byly pro Andreottiho zničující. Soud navíc dospěl k závěru, že mafie, která byla do případu zapletená, neměla na smrti muže žádný zájem, píše agentura.

"... provedli to na výslovnou žádost, kterou lze vystopovat zpět až k obžalovanému Andreottimu," cituje ANSA ze spisu.

Vězení? Měl imunitu

Po jeho odsouzení následovaly pohoršené reakce především z řad politiků pravého středu, tedy těch, kteří se považovali za nástupce Andreottiho Křesťanské demokracie. Neodsuzovali však politika, ale italskou jurisdikci.

Jedním z největších kritiků verdiktu z Perugie byl tehdejší premiér Silvio Berlusconi. Andreottiho nazval obětí "soudního systému, který se zbláznil" a volal po rozebrání a "rekonstrukci" soudnictví.

Andreotti vždy trval na své nevině a všechna obvinění označoval za komplot. Odvolací soud ho v roce 2003, tedy ve věku osmdesáti čtyř let, viny zprostil.

Neexistovaly žádné prokazatelné důkazy, že za vraždou na objednávku stál doopravdy on. I kdyby je ale soud našel, šance, že by se politik dostal za mříže, prakticky neexistovala. S funkcí doživotního senátora získal také doživotní imunitu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy