Dohoda s EU je na dosah ruky, uvedla Mayová. Věří, že se podaří vyřešit i Gibraltar

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 11. 2018 14:42
Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie je na dosah ruky. Před svým londýnským sídlem v Downing Street 10 to ve čtvrtek řekla britská premiérka Theresa Mayová. Zároveň ujistila, že je odhodlána dohody s EU dosáhnout.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mayová s prohlášením vystoupila poté, co dříve ve čtvrtek předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že poslal členským státům návrh politické deklarace o vztazích mezi EU a Británií po odchodu ostrovní země ze společenství. Tusk to uvedl na Twitteru.

Na textu se na pracovní úrovni shodly vyjednávací týmy obou stran, uvedl Tusk. V zásadě podle něj panuje shoda i na politické úrovni, dokument ale musí v neděli na summitu ještě potvrdit šéfové států a vlád.

Deklarace není právně závazná. Na 26 stránkách definuje, co by obě strany chtěly dojednat do budoucna ohledně své spolupráce v řadě oblastí, včetně klíčového hospodářství.

Cílem má být vznik zóny volného obchodu s těsnou celní a regulační spoluprací a pravidly, která zajistí rovné podmínky a spravedlivou hospodářskou soutěž.

"Nyní je to na EU"

Premiérka Mayová ve čtvrtečním prohlášení označila dohodu s EU za "tu pravou pro Spojené království", neboť podle ní přinese to, pro co lidé hlasovali v roce 2016 v referendu. Britům se podle ní vrátí zpět kontrola nad jejich zemí, zároveň ale bude ochráněna jejich bezpečnost, pracovní místa i celistvost království.

"Nyní je na 27 představitelích ostatních členských zemí EU, aby v následujících dnech, které povedou k mimořádnému summitu EU v neděli, dohodu prozkoumali," uvedla dále Mayová. Britové podle ní chtějí "dobrou dohodu", která nastolí kurz směrem k lepší budoucnosti. 

Ministerská předsedkyně také věří, že se do nedělního summitu v Bruselu podaří vyřešit i poslední neshody, které se objevily kolem Gibraltaru, na který si činí nárok Británie i Španělsko. Premiérka potvrdila, že hovořila se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. "Jsem přesvědčena, že budeme schopni se v neděli shodnout na dohodě, která bude dobrá pro celou rodinu Spojeného království včetně Gibraltaru," zdůraznila Mayová s odkazem na neshody kolem britského území v jižní části Pyrenejského poloostrova.

Premiér Sánchez tento týden varoval, že Madrid nepodpoří dohodu, pokud nebude upravena pasáž o Gibraltaru. Trvá na tom, že musí jasně obsahovat pasáž, že budoucnost tohoto území je bilaterální záležitostí mezi Británií a Španělskem.

Jsou to právě politická deklarace a britská dohoda s EU, co se bude řešit na nedělním summitu v Bruselu. Šéfové států a vlád 27 zemí unie mají schválit deklaraci společně s vyjádřením své politické podpory smlouvě.

Británie z EU odejde 29. března 2019 právě podle pravidel této smlouvy, pokud se její text ovšem premiérce Therese Mayové podaří prosadit v britském parlamentu. Ve smlouvě je definováno také přechodné období, právě v době jeho trvání by měly být na základě politické deklarace dojednány smlouvy o hospodářské či bezpečnostní spolupráci.

Co deklarace obsahuje?

V politické deklaraci obě strany uvedou, že mají zájem na ambiciózním, širokém a vyváženém hospodářském partnerství při zachování integrity unijního jednotného trhu. Británie by měla v "relevantních oblastech" sblížit své regulace s těmi evropskými, aby byly překážky pro pohyb zboží co nejmenší.

Základem pro společný celní prostor pro pohyb zboží bez tarifů a poplatků by přitom mělo být řešení, které je v rozvodové smlouvě v rámci řešení pojistky pro zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Podobně jako ve smlouvě je také řešen mechanismus urovnání budoucích sporů pomocí arbitrážního panelu. Otázky související s unijním právem tak bude vysvětlovat Soudní dvůr EU.

Deklarace dále řeší třeba přístup na trh se službami, problematiku investic a finančních služeb, digitální oblast či třeba otázky duševního vlastnictví nebo veřejných zakázek. Čtyři odstavce jsou věnovány rybolovu, což byla oblast, kterou na poslední chvíli v jednáních blokovala Francie.

Ohledně volného pohybu osob by měl platit pro krátkodobé cesty bezvízový styk, základem by měla být reciprocita, tedy shodný přístup obou stran. Zvláštní oddíl je v deklaraci věnován otázkám dopravy, jak letecké, tak i silniční, železniční a námořní.

Dokument se zabývá také energetikou, spoluprací při mírovém využití jádra či obchodováním s emisními povolenkami. Obě strany mají zájem na těsném partnerství na mezinárodních fórech, včetně řešení otázek, jako je ochrana klimatu, finanční stabilita, ochrana zdraví či boj proti protekcionismu v mezinárodním obchodu.

Samostatný oddíl v deklaraci se bude týkat bezpečnostního partnerství, třeba těsné spolupráce při prosazování práva a potírání kriminality, hladké výměny dat i zpravodajských informací a kooperace při odhalování praní špinavých peněz a teroristických aktivit.

Aby fungovala těsná spolupráce EU a Británie na mezinárodním poli, včetně uvnitř OSN a NATO, obě strany by si přály vznik pravidelných konzultací a dialogu o klíčových otázkách. Není například vyloučena účast britského ministra na neformálních schůzkách ministrů zahraničí EU. Obě strany chtějí těsně koordinovat uvalování sankcí a spolupracovat při civilních i vojenských misích.

Video: Občané členských zemí unie už nebudou předbíhat ve frontě, tvrdí britská premiérka

Občané členských zemí unie už nebudou předbíhat ve frontě, tvrdí britská premiérka | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy