reklama
 
 

Zatčení Mladiče na keňské pláži? Jen planý poplach

27. 3. 2009 21:37
Muž, jehož u Mombasy zadržela keňská policie, není hledaný generál

Nairobi - Místo dopadení velké ryby se pro keňskou policii rýsuje velká ostuda.

Její lidé totiž ve čtvrtek v přímořském resortu u Mombasy podle všeho nezadrželi „muže hledaného pro podezření ze spáchání válečných zločinů v bývalé Jugoslávii", jak původně tvrdily policejní zdroje, ale chorvatského podnikatele, který s válkou na Balkáně neměl nic společného.

Jak informovaly chorvatské internetové servery, zadrženou osobou je 63letý Igor Mejaški, který žije v Keni už deset let a provozuje zde obchod zaměřený na vodní sporty - půjčuje a prodává surfy, šlapadla a další propriety k dovádění v moři.

Mluvčí keňské policie Charles Owino novinářům potvrdil, že dotyčný muž byl zatčen na základě informace, že v luxusním turistickém resortu na keňském pobřeží Indického oceánu působí muž z Balkánu, který nápadně připomíná generála Ratka Mladiče.

Mladić, jemuž je přisuzován hlavní díl zodpovědnosti za povraždění osmi tisíc bosenských mužů ve Srebrenici, je spolu s chorvatským Srbem Goranem Hadžičem posledním na seznamu hledaných osob, na něž Mezinárodní trestní soud pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vydal zatykač.

Jak ale agentuře AP potvrdil nejmenovaný zdroj z ICTY, muž, který byl v Keni zatčen, takřka jistě není ani jedním z nich. Že by šlo o Ratka Mladiče, následně vyloučila i analýza odebraných otisků prstů, kterou provedl Interpol.

Zdroj z chorvatského ministerstva vnitra už předtím agentuře Reuters sdělil, že pas, který u sebe zatčený muž měl, je platný a v Chorvatsku řádně registrovaný. Žádný Igor Mejaški ale na seznamu hledaných osob v Chorvatsku nefiguruje.

„Pokud je někdo skutečně hledanou osobou, může samozřejmě disponovat falešnými dokumenty," bránil se keňský policejní mluvčí Charles Owino. „Nechte nás dokončit vyšetřování, až budeme mít všechny potřebné informace, dáme vám a celému světu vědět," dodal.

autor: Pavel Vondra | 27. 3. 2009 21:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama