Zatčení Mladiče na keňské pláži? Jen planý poplach

Pavel Vondra
27. 3. 2009 21:37
Muž, jehož u Mombasy zadržela keňská policie, není hledaný generál

Nairobi - Místo dopadení velké ryby se pro keňskou policii rýsuje velká ostuda.

Její lidé totiž ve čtvrtek v přímořském resortu u Mombasy podle všeho nezadrželi „muže hledaného pro podezření ze spáchání válečných zločinů v bývalé Jugoslávii", jak původně tvrdily policejní zdroje, ale chorvatského podnikatele, který s válkou na Balkáně neměl nic společného.

Jak informovaly chorvatské internetové servery, zadrženou osobou je 63letý Igor Mejaški, který žije v Keni už deset let a provozuje zde obchod zaměřený na vodní sporty - půjčuje a prodává surfy, šlapadla a další propriety k dovádění v moři.

Mluvčí keňské policie Charles Owino novinářům potvrdil, že dotyčný muž byl zatčen na základě informace, že v luxusním turistickém resortu na keňském pobřeží Indického oceánu působí muž z Balkánu, který nápadně připomíná generála Ratka Mladiče.

Mladić, jemuž je přisuzován hlavní díl zodpovědnosti za povraždění osmi tisíc bosenských mužů ve Srebrenici, je spolu s chorvatským Srbem Goranem Hadžičem posledním na seznamu hledaných osob, na něž Mezinárodní trestní soud pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vydal zatykač.

Ratko Mladić
Ratko Mladić | Foto: Reuters

Jak ale agentuře AP potvrdil nejmenovaný zdroj z ICTY, muž, který byl v Keni zatčen, takřka jistě není ani jedním z nich. Že by šlo o Ratka Mladiče, následně vyloučila i analýza odebraných otisků prstů, kterou provedl Interpol.

Zdroj z chorvatského ministerstva vnitra už předtím agentuře Reuters sdělil, že pas, který u sebe zatčený muž měl, je platný a v Chorvatsku řádně registrovaný. Žádný Igor Mejaški ale na seznamu hledaných osob v Chorvatsku nefiguruje.

„Pokud je někdo skutečně hledanou osobou, může samozřejmě disponovat falešnými dokumenty," bránil se keňský policejní mluvčí Charles Owino. „Nechte nás dokončit vyšetřování, až budeme mít všechny potřebné informace, dáme vám a celému světu vědět," dodal.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy