Zásah do mozku má léčit závislost, ale bere lidem city

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 12. 2012 13:22
V Číně berou závislým mozkové centrum slasti, 60 % pacientů má následky

Peking - Na závislosti je v Číně pohlíženo jako na osobní slabost a podle toho je tam také s narkomany a alkoholiky zacházeno.

Někteří lékaři v říši středu se snaží pacienty vyléčit za každou cenu a závislosti je zbavují operací mozkového centra zodpovědného za slast, kterou vyvolává požití omamných látek. Například opiátů nebo alkoholu.

Nejde přímo o řezání skalpelem nebo laserem, ale o spalování vytipovaných buněk žárem. Invazivní zákrok má ale řadu vedlejších účinků.

Pacienti přicházejí o emoce. Ztrácejí touhy i schopnost prožívat radost.

"Předpokládáme, že je tato část mozku (nucleus accumbens) zodpovědná za všechny druhy motivací. Její poškození může úplně zničit lidskou bytost," cituje americký týdeník Times šéfa kliniky pro studium závislostí Pensylvánské univerzity Davia Lindena.

Ten podobný postup nazval "hroznou chybou". "Taková léčba pacienta téměř jistě učiní neschopným prožívat jakékoliv potěšení. Nejen to ze zneužívání drog," vysvětluj Linden.

Stejného názoru je i další oslovený odborník, profesor neurologie z Univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru Charles O´Brien.

Ministerstvo operace zakázalo, ale uděluje výjimky

Čínské ministerstvo sice v roce 2004 takovou "léčbu" po kritice západních médií zakázalo, pro potřeby výzkumu ale udělilo výjimku. Výzkumným účelem operace se ale může ohánět prakticky jakýkoliv neurochirurg.

Zmiňovanými zásahy do mozku přitom Číňané neléčí jen závislosti, ale také psychické poruchy, jako jsou schizofrenie, deprese nebo epilepsie. Podle deníku The Wall Street Journal existují důkazy o nejméně tisícovce takových operací. Ročně zákrok prodělají nejméně dvě desítky lidí.

Krom toho, že jsou zákroky na mozku, které mění osobnost, eticky přinejmenším sporné, je tu ještě jeden aspekt. Úspěšnost je ve srovnání s rizikem velice nízká.

Vyplývá to z publikovaných výsledků čínských experimentů. Tamní lékaři je totiž uveřejňují v odborných magazínech, včetně těch západních. V jedné ze studií její autor Ku-tung Kao tvrdí, že "jde o přiměřenou metodu k zmírnění psychické závislosti na opiátech".

Vzápětí ale připouští, že až v 60 procentech případů se vyskytly "vedlejší účinky", včetně problémů s pamětí (v 21 %) a ztráty motivace (v 18 % případů). Třiapadesát procent operovaných se navíc do pěti let k užívání opiátů vrátilo. U standardní léčby závislosti je udávána úspěšnost 30 až 40 procent.

Čínská praxe má ale třeba ve Spojených státech i své zastánce. Například Johna Adlera, emeritního profesora z University ve Stanfordu. Ten se na zmiňovaných vědeckých studiích podílí (sám ale operace neprovádí) a spatřuje v nich přínos.

"Z výsledků se můžeme hodně naučit. Mám strach z vysokých rizik a uznávám legitimitu etického pohledu na věc, ale to neznamená, že bychom před takovými věcmi měli strkat hlavu do písku," tvrdí.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy