Západoevropské země chystají kontroly pasažérů v rychlovlacích. Příliš často je využívají zločinci

ČTK ČTK
27. 1. 2017 23:15
Francie, Británie, Belgie a Nizozemsko se dohodly na zavedení zkušebních kontrol cestujících v mezinárodních vlacích Thalys a Eurostar. Zjišťovat totožnost pasažérů chtějí západoevropské země nejpozději od konce letošního roku, informovala agentura AFP s odvoláním na nizozemského ministra vnitra Jana Jambona. Podle Jambona by měl krok přispět ke zvýšení bezpečnosti v rychlovlacích a pomoci při pátrání po zločincích, kteří je podle něj používají k přepravě.
Průvodčí ve francouzském TGV
Průvodčí ve francouzském TGV | Foto: Shutterstock

Brusel - Zástupci čtyř západoevropských zemí, Francie, Británie, Belgie a Nizozemsko, se v následujících měsících sejdou s představiteli společností Eurostar a Thalys, aby dohodli způsob, jakým se budou kontroly cestujících v mezinárodních vlacích provádět.

Podle dosavadních informací by mohlo jít o kontrolu shody jména na jízdence se jménem na dokladu totožnosti a to zřejmě ještě před vstupem do vlaku. Vzniknout by měly také seznamy cestujících. Plán postupu chtějí mít zúčastněné země hotový do konce března.

Německo se podle Jambona rozhodlo do projektu nezapojit. Agentura AP v této souvislosti upozornila, že Tunisan Anis Amri, který loni v prosinci spáchal teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně, se z Německa po činu přesunul přes Nizozemsko, Belgii a Francii do Itálie mimo jiné vlakem.

"Pokud bude systém fungovat, bude se moci (Německo) zapojit později," uvedl Jambon, podle kterého by německé rozhodnutí mohlo souviset s nadcházejícími volbami. Hlasování o nových poslancích parlamentu se v Německu koná v září. Už v březnu ale čekají parlamentní volby také Nizozemsko, které se však do projektu zapojilo.

V Británii, která není součástí schengenského prostoru, už úřady cestující ve vlacích Eurostar kontrolují.

Dvaadvacetiletého Američana Spencera Stonea, který se v srpnu podílel na úspěšném zásahu proti marockému střelci ve francouzském vlaku, někdo ve Spojených státech pobodal. Jeho stav je vážný. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vdova po kancléři Kohlovi nezdědí jeho milionové odškodnění za knihu

Vdova po někdejším německém kancléři Helmutu Kohlovi Maike Kohlová Richterová nemá dědický nárok na milionové odškodnění za knihu o svém zesnulém manželovi. V pondělí o tom rozhodl Spolkový soudní dvůr (BGH), který je nejvyšší německou soudní instancí. BGH tak potvrdil verdikt nižšího soudu, že nároky na odškodnění se nedědí. Kohlová Richterová se chtěla domoci pěti milionů eur (128,5 milionu korun).

Jádrem sporu je kniha s názvem Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Odkaz: Kohlovy protokoly) z roku 2014, v níž autoři Heribert Schwan a Tilman Jens použili neautorizované citáty bývalého předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetého kancléře, který vládl v letech 1982 až 1998. Kohl těsně před smrtí vysoudil odškodné, verdikt ale nikdy nenabyl právní moci. Ve sporu po Kohlově úmrtí pokračovala vdova, která usilovala o dědický nárok na odškodné.

"Předpoklad vrchního zemského soudu, že nárok na odškodné kvůli porušení osobních práv se v zásadě nedědí a že nárok zanikl úmrtím předchozího žalobce, je správný," uvedl ve zdůvodnění verdiktu Spolkový soudní dvůr. Ten také konstatoval, že odškodnění mělo být zadostiučiněním pro samotného Kohla, což již nelze po jeho smrti naplnit. A protože původní verdikt nebyl pravomocný, nestal se nárok součástí dědictví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy