Západoevropské země chystají kontroly pasažérů v rychlovlacích. Příliš často je využívají zločinci

ČTK ČTK
27. 1. 2017 23:15
Francie, Británie, Belgie a Nizozemsko se dohodly na zavedení zkušebních kontrol cestujících v mezinárodních vlacích Thalys a Eurostar. Zjišťovat totožnost pasažérů chtějí západoevropské země nejpozději od konce letošního roku, informovala agentura AFP s odvoláním na nizozemského ministra vnitra Jana Jambona. Podle Jambona by měl krok přispět ke zvýšení bezpečnosti v rychlovlacích a pomoci při pátrání po zločincích, kteří je podle něj používají k přepravě.
Průvodčí ve francouzském TGV
Průvodčí ve francouzském TGV | Foto: Shutterstock

Brusel - Zástupci čtyř západoevropských zemí, Francie, Británie, Belgie a Nizozemsko, se v následujících měsících sejdou s představiteli společností Eurostar a Thalys, aby dohodli způsob, jakým se budou kontroly cestujících v mezinárodních vlacích provádět.

Podle dosavadních informací by mohlo jít o kontrolu shody jména na jízdence se jménem na dokladu totožnosti a to zřejmě ještě před vstupem do vlaku. Vzniknout by měly také seznamy cestujících. Plán postupu chtějí mít zúčastněné země hotový do konce března.

Německo se podle Jambona rozhodlo do projektu nezapojit. Agentura AP v této souvislosti upozornila, že Tunisan Anis Amri, který loni v prosinci spáchal teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně, se z Německa po činu přesunul přes Nizozemsko, Belgii a Francii do Itálie mimo jiné vlakem.

"Pokud bude systém fungovat, bude se moci (Německo) zapojit později," uvedl Jambon, podle kterého by německé rozhodnutí mohlo souviset s nadcházejícími volbami. Hlasování o nových poslancích parlamentu se v Německu koná v září. Už v březnu ale čekají parlamentní volby také Nizozemsko, které se však do projektu zapojilo.

V Británii, která není součástí schengenského prostoru, už úřady cestující ve vlacích Eurostar kontrolují.

Dvaadvacetiletého Američana Spencera Stonea, který se v srpnu podílel na úspěšném zásahu proti marockému střelci ve francouzském vlaku, někdo ve Spojených státech pobodal. Jeho stav je vážný. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy