Žalobci žádají smrt pro teroristu Džochara Carnajeva

Aktualizováno 31. 1. 2014 7:30
Atentátník z Bostonu trvá na své nevině.
Bostonská policie varuje před Džocharem Carnajevem, prchajícím podezřelým z útoků na tamním maratonu.
Bostonská policie varuje před Džocharem Carnajevem, prchajícím podezřelým z útoků na tamním maratonu. | Foto: ČTK

Washington - Pro Džochara Carnajeva, obžalovaného z loňského atentátu během bostonského maratonu, budou žalobci žádat trest smrti. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti.

"Po prozkoumání faktů, platných zákonů a dokumentů doručených obhájcem obžalovaného jsem rozhodl, že USA budou v tomto případě požadovat trest smrti," uvedl ve čtvrtek ministr spravedlnosti Eric Holder.

Carnajev je obžalován v celkem 30 bodech. Sedmnáct z nich umožňuje vynést v případě usvědčení trest smrti.

Žaluje ho federální vláda, nikoliv některý z amerických států.

Viněn je například z použití zbraní hromadného ničení, čtyřnásobné vraždy či spiknutí.

Čekání na proces

Dvacetiletý mladík tvrdí, že je nevinný. Podle obžaloby ale připravil atentát spolu s bratrem Tamerlanem.

Oba jsou původem z Čečenska a v Bostonu žili před atentátem asi deset let. Starší Tamerlan byl zabit při přestřelce s policií, Džochar byl těžce zraněn.

Obžaloba uvádí, že bratři umístili u cíle maratonu dva tlakové hrnce naplněné výbušninou. Carnajev je obžalován i z vraždy policisty, kterého podle vyšetřovatelů zabili s bratrem na útěku.

Datum procesu zatím nebylo stanoveno.

Konec spekulací

Podle listu The Washington Post oznámení ukončilo měsíce spekulací o dalším postupu. Kdyby Holder usiloval o doživotní trest, mohlo by to vyvolat kritiku republikánů, že vláda je příliš mírná vůči teroristům, uvedl list.

Připomněl také, že Holder před týdnem zopakoval, že on osobně je proti trestu smrti, nicméně ho již navrhl i v jiných případech.

Podle deníku federální vláda - nikoli jednotlivé státy - od roku 1964 popravila jen tři lidi, včetně Timothyho McVeigha usvědčeného z atentátu v roce 1995 v Oklahoma City, kde zahynulo 168 lidí.

Při útoku v cíli bostonského maratonu 15. dubna 2013 vybuchly dvě nálože, které zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Bomby útočníci vyrobili s pomocí textů Al-Káidy na internetu.

 

Právě se děje

Další zprávy