Žalobce mezinárodního soudu žádá zatykač na Kaddáfího

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 5. 2011 15:20
Obviněni byli také Kaddáfího syn Saíf Islám a šéf rozvědky Abdalláh Sanúsí
Snímek z března 2011, pořízen byl při rozhovoru pro turetckou televizi TRT.
Snímek z března 2011, pořízen byl při rozhovoru pro turetckou televizi TRT. | Foto: Reuters

Haag - Generální prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo požádal soudce o vydání zatykače na libyjského diktátora Mummara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího.

Tito muži podle žalobce nesou největší podíl viny na rozsáhlých a systematických útocích na civilní obyvatelstvo a zločinech proti lidskosti, jež byly spáchány během konfliktu v Libyi.

O tom, zda budou mezinárodní zatykače skutečně vydány, soudci haagského tribunálu teprve rozhodnou. Žádost žalobce mohou přijmout, odmítnout nebo si vyžádat další informace. 


Prokurátor Moreno-Ocampo však v neděli prohlásil, že má o zločinech Kaddáfího a jeho spolupracovníků nesporné důkazy. Oficiální žádosti o vydání zatykače podle něj předcházelo vyslechnutí 50 svědků a detailní zkoumání více než 1200 dokumentů. Šetření prý přineslo nezvratný důkaz toho, že Muammar Kaddáfí osobně nařídil útoky na neozbrojené civilní obyvatelstvo.

Kaddáfího syn Sajf Islám, který je faktickým premiérem Libye, a šéf rozvědky Abdalláh Sanúsí se s Kaddáfím setkávali na uzavřených jednáních, kde podle žalobce mezinárodního trestního tribunálu plánovali útoky na civilní obyvatelstvo. 

Jediným cílem bylo udržet pro Kaddáfího absolutní moc.

"Jeho síly útočily na libyjské civilisty doma i na veřejných místech. Střílely do demonstrantů ostrou municí, útočily na pohřební průvody a rozmisťovaly odstřelovače, aby vraždili lidi, kteří po modlitbě opouštěli mešity," uvedl Moreno-Ocampo na tiskové konferenci v Haagu.

Prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo.
Prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo. | Foto: Reuters

Libyjská vláda už dopředu avizovala, že bude rozhodnutí trestního tribunálu ignorovat.

"Mezinárodní trestní tribunál je dítě Evropské unie vytvořené pro africké vůdce a Libye jej, stejně jako většina afrických zemí a Spojené státy, neuznává," citovala britská stanice BBC náměstka libyjského ministra zahraničí Chálida Káima.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy