Zahraniční média: Je to první velká prohra Topolánka

Martin Novák Martin Novák
18. 10. 2008 18:50
Polská Rzeczpospolita: Velké vítězství ČSSD
Vesnická volební komise rozpečetila hlasovací urnu a lístky se sypou na stůl. Oproti komisím ve městech nebude sečtení hlasů tak náročné. Lístků je sedm desítek. Ve Velkých Janovicích přišlo k volbám 73 procent voličů
Vesnická volební komise rozpečetila hlasovací urnu a lístky se sypou na stůl. Oproti komisím ve městech nebude sečtení hlasů tak náročné. Lístků je sedm desítek. Ve Velkých Janovicích přišlo k volbám 73 procent voličů | Foto: Jiří Hloušek

Praha - Média ve světě původně nevěnovala českým krajským a senátním volbám velkou pozornost. Jednoznačné vítězství ČSSD to ale přece jen změnilo.

Informaci o výsledku voleb zařadila do svého servisu i tisková agentura Associated Press (AP), která si jinak místních či doplňovacích voleb v menších evropských zemích nevšímá.

AP uvádí, že dosavadní výsledky znamenají první velkou prohru pro premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka od té doby, co byl zvolen do čela strany v roce 2002.

"Opoziční sociální demokracie dosáhla velkých zisků," uvádí AP.

Polský deník Rzeczpospolita na své webové stránce výsledek voelb označil za "velké vítězství" sociální demokracie." Deník si všímá také toho, že menší strany jako KDU - ČSL nebo Zelení získaly překvapivě málo hlasů

Agentura Reuters ještě před zveřejněním výsledků napsala, že neúspěch v krajských a senátních volbách bude pro Topolánka velkým problémem před nacházejícím kongresem ODS v prosinci.

Zpravodaj agentury se domnívá, že vnitropolitické problémy komplikují nadcházející české předsednictví Evropské unie.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy