Zachraňte příšerky, vyzývají vědci

rst, Reuters
17. 1. 2007 0:01
Londýn - Nejbizarnější a nejneobvyklejší živočichy světa, kterým hrozí vyhynutí, se pokouší zachránit britští ekologové.

Londýnská zoologická společnost (ZSL) zahájila projekt, do kterého byla vybrána zvířata s unikátní evoluční historií, jež mají minimum blízkých příbuzných a která čelí vážnému riziku vyhynutí.

Savec kladoucí vejce, červená panda nebo nejmenší netopýr na světě jsou podle vědců zvířata naprosto výjimečná a nenahraditelná. "Pokud je ztratíme, na planetě nic podobného nezůstane. Když se na ně díváte z hlediska umění, je to jako ztrácet Monu Lisu," řekl  Jonathan Baillie ze ZSL.

Hrošík, velbloud, netopýrek...

Mezi živočichy, kteří pod projekt EDGE spadají, jsou kupříkladu hrošík liberijský (Hexaprotodon liberiensis), delfínovec čínský (Lipotes vexillifer), velbloud dvouhrbý (Camelus bactrianus), netopýrek thajský (Craseonycteris thonglongyai) či paježura Attenboroughova (Zaglossus attenboroughi).

Paježura Attenboroughova má na EDGE žebříčku číslo 2.
Paježura Attenboroughova má na EDGE žebříčku číslo 2. | Foto: Zoological Society of London / EDGE of existence

Na vrcholu žebříčku je vzácný druh bílého, téměř slepého, říčního delfína, který na naší planetě žil po miliony let. Podle některých vědců delfínovec čínský již vyhynul, podle jiných jich zbývá pouze několik kusů.(více ZDE)

"Již dlouho se mluví o tom, že tyto ojedinělé a vzácné druhy jsou zvlášť důležité pro ochranu přírody, bylo však složité zahrnout je do tradičních ekologických programů," prohlásil Baillie. "Toto je první globální program, v němž se nám to podařilo," dodal.

Výběru živočichů předcházelo podle Baillieho vytvoření taxonomického "superstromu", který demonstruje vztahy mezi jednotlivými druhy. "Odtud víme, kteří živočichové jsou nejvíce evolučně odlišní, což pak srovnáváme s jejich mírou ohrožení," sdělil dále Baillie.

Vědci ještě neví, jak dalece do tohoto žebříčku promluví zvláštní zvířecí druhy, nedávno objevené na Borneu. Ty přírodovědci nalezli ve "ztraceném světě" na liduprázdných svazích hor v indonéské džungli. (více ZDE)

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Druhy zařazené do letošního programu Edge:

  • hrošík liberijský (Hexaprotodon liberiensis)
  • delfínovec čínský (Lipotes vexillifer)
  • velbloud dvouhrbý (Camelus bactrianus)
  • netopýrek thajský (Craseonycteris thonglongyai)
  • paježura Attenboroughova (Zaglossus attenboroughi)
  • buvolec hirola (Damaliscus hunteri)
  • štětinatec haitský (Solenodon paradoxus)
  • lori štíhlý (Loris tardigradus)
  • tarbíček dlouhouchý (Euchoreutes naso)
  • bércoun žlutohřbetý (Rhynchocyon chrysopygus)

Netopýrku hrozí lidé

Vědci označili 564 druhů, které spadají pod novou definici, přičemž projekt EDGE se zaměří na první stovku z nich. Většinu z těchto zvířat zasáhlo globální oteplování a působení člověka tak těžce, že se ocitla na pokraji vyhynutí. 

Pro úvodní rok bude program zahrnovat deset "ústředních druhů", mezi které patří také zřejmě nejmenší savec světa netopýrek thajský, který naposledy sdílel společného předka s jinými druhy před zhruba 43 miliony let.

Poprvé byl popsán v roce 1974 a hlavní hrozbu pro něj představuje vypalování lesů poblíž jeho přirozeného životního prostředí ve vápencových jeskyních západního Thajska a jihovýchodní Barmy.

Jiným z vybraných živočichů je drobný primát lori štíhlý, který žije na Srí Lance. Zkameněliny dokládají jeho existenci již v raném miocénu před 20 miliony let, uvádí ZSL.

Také jeho největším nepřítelem je odlesňování a ekologové plánují postupně obnovovat jeho přirozené životní prostředí a vytvořit pro něj koridory mezi zbývajícími ostrůvky lesa.

Tip: Více informací o stovce nejvíce ohrožených druhů zařazených do programu EDGE si můžete přečíst ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy