O právech zvířat začal jednat čínský parlament.
Ochránci zvířecích práv dlouhodobě upozorňují na to, že psi, kočky, medvědi a další zvířata jsou chováni v hrozných podmínkách, často v malých klecích. Zvířata určená k produkci kožešin jsou stahována z kůže zaživa.
Loni obletěly svět videozáběry z farmy v provincii Chu-pej. Na nich bylo vidět psa pověšeného za zadní běhy, kterému zaměstnanec farmy stahoval kůži při plném vědomí zvířete.
V parlamentu zazněl první návrh
V Číně se kritice ze zahraničí dosud nepřikládal velký význam. V čínském parlamentu nicméně zazněl návrh na přijetí zákona, který by krutému zacházení se zvířaty zamezil.
Návrh ale nevznesl žádný z poslanců. Přednesla ho hongkongská byznysmenka Tu Iová, podle níž současný stav poškozuje obraz Číny ve světě.
"Měli bychom konečně schválit zákon, který by řešil problém zneužívání zvířat, a to co nejdříve. Mnohé případy zraňují cítění milovníků zvířat a poškozují obraz Číny jako civilizované země," uvedla ve Všečínském lidovém shromáždění byznysmenka, která je členkou poradního sboru parlamentu.
Podle Iové, kterou citovala čínská tisková agentura Sin-chua, by měla vláda zasáhnout proti rozšířenému pašování a krádežím zvířat a také zajistit lepší podmínky pro drůbež a dobytek, určené k porážce na jatkách.
Doma chová psy málo Číňanů
V Číně se chování domácích psů pro zábavu a potěchu obnovilo teprve nedávno - po zákazu, který vyhlásil bývalý komunistický vůdce Mao Ce-tung. V době kulturní revoluce dokonce oficiálně propagoval vybíjení psů, stejně jako o něco později i much.
Chovat psy nebo kočky doma bylo zakázáno jako buržoazní přežitek.
Obhájci práv zvířat napadají především obchodování s kožešinou exportovanou z Číny. Vyzývají k jejímu bojkotu, dokud Peking nezlepší podmínky, v nichž jsou zvířata držena.
Například za rok 2003 vyvezla Čína kožešiny v hodnotě 997 miliónů dolarů. Čtyři pětiny veškerého zboží se do světa dostává přes přístav v Hongkongu.
Kritika se nezaměřuje jen na Čínu. Pod tlakem jsou kvůli špatnému zacházení se zvířaty i některé další země, například Thajsko nebo Filipíny.