Za útok na autora prorokovy karikatury dostal muž 9 let

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 2. 2011 17:09
Somálec, který napadl dánského novináře sekerou, tvrdí, že ho chtěl jen zastrašit.

Aarhus (Dánsko) - Dánský soud poslal Somálce Muhammada Gíla za pokus o vraždu karikaturisty Kurta Westergaarda, který v roce 2005 zesměšnil proroka Mohameda, na devět let za mříže.

Kromě trestného činu pokusu o vraždu soud Gíla shledal vinným také z teroristického činu.

Kromě pobytu ve vězení tak musí neúspěšný somálský atentátník zaplatit soudní výlohy ve výši deseti tisíc dánských korun (přes 32 tisíc korun) a po vypršení trestu navždy opustit Dánsko.

Útočníkův obhájce se ale proti rozsudku pravděpodobně odvolá s tím, že se nejednalo o pokus o vraždu, ani o teroristický čin, nýbrž o zastrašování. Přiměřeným trestem by podle něj bylo pět až šest let odnětí svobody.

Že chtěl karikaturistu pouze zastrašit, vypověděl během přelíčení i samotný obžalovaný. Soud mu ovšem neuvěřil.

Žalobce žádal dvanáctiletý trest, a není tedy vyloučeno, že se odvolá i protistrana.

Dánská karikatura proroka Mohameda s bombou v turbanu, pobouřila celý muslimský svět, a extremisté se netají tím, že si přejí smrt jejího autora - karikaturisty deníku Jyllands-Posten, který od té doby žije pod trvalou policejní ochranou.
 
Devětadvacetiletý Gíle se karikaturistu pokusil zabít na Nový rok, kdy se sekerou v ruce k němu vloupal do domu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy