Za mrtvé na Love Parade prý nemůže policie, ale radnice

Monika Horáková
2. 9. 2010 18:35
Město Duisburg ale vinu za 21 obětí odmítá
Foto: Reuters

Duisburg - Kdo může za 21 mrtvých, kteří přišli o život během červencové taneční slavnosti Love Parade v Duisburgu? Podle nejnovějšího posudku ministerstva vnitra Severního Porýní-Vestfálska nepochybila policie, ale město.

Město Duisburg má však již také vlastní posudek, který z něj veškerou vinu snímá.

Zatímco se přímí účastnící tragédie vzpamatovávali ze svých zážitků, hned stejný víkend se začala roztáčet kola vzájemných obvinění. Odpovědnost za 21 mrtvých a přes 500 zraněných nechtělo převzít ani město, ani policie, ani organizátoři.

V ohnisku kritiky stálo například vedení města Duisburgu v čele s primátorem Adolfem Sauerlandem.

Policejní prezident v Bochumi Thomas Wenner serveru Zeit Online řekl, že policie již dříve upozorňovala na nevyhovující podmínky pro konání Love Parade v Duisburgu.

Podle serveru RP Online chtěl ale primátor světově známou Love Parade využít k propagaci města. I proto údajně město nechtělo konání akce ohrozit příliš tvrdými bezpečnostními opatřeními. Organizátoři naopak sváděli vinu na policii, která podle nich situaci podcenila.

V posudku zemského ministerstva vnitra se uvádí, že městští úředníci měli povinnost přezkoumat, zda předložená koncepce dostatečně zajišťuje bezpečný průběh akce. Posudek kritizuje také pořadatele akce - společnost Lopavent. Ta podle něj nechala například otevřenou otázku, jaký minimální počet personálu by měl na průběh akce dohlížet.

Posudek se tak zcela liší od toho, který si nechalo vypracovat město Duisburg. V něm se uvádí, že městští úředníci nepochybili. K tragédii došlo proto, že třetí osoby nedostatečně následovaly podklady vytvořené úředníky. 

  

Vzájemné obviňování pokračovalo také ve čtvrtek na zasedání parlamentního výboru. Zúčastnil se ho jak primátor Duisburgu, tak zemský ministr vnitra a zástupci policie. Přítomni byli také obhájci pořadatelů a rodin obětí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy