Za mrtvé na Love Parade prý nemůže policie, ale radnice

Monika Horáková
2. 9. 2010 18:35
Město Duisburg ale vinu za 21 obětí odmítá
Foto: Reuters

Duisburg - Kdo může za 21 mrtvých, kteří přišli o život během červencové taneční slavnosti Love Parade v Duisburgu? Podle nejnovějšího posudku ministerstva vnitra Severního Porýní-Vestfálska nepochybila policie, ale město.

Město Duisburg má však již také vlastní posudek, který z něj veškerou vinu snímá.

Zatímco se přímí účastnící tragédie vzpamatovávali ze svých zážitků, hned stejný víkend se začala roztáčet kola vzájemných obvinění. Odpovědnost za 21 mrtvých a přes 500 zraněných nechtělo převzít ani město, ani policie, ani organizátoři.

V ohnisku kritiky stálo například vedení města Duisburgu v čele s primátorem Adolfem Sauerlandem.

Policejní prezident v Bochumi Thomas Wenner serveru Zeit Online řekl, že policie již dříve upozorňovala na nevyhovující podmínky pro konání Love Parade v Duisburgu.

Podle serveru RP Online chtěl ale primátor světově známou Love Parade využít k propagaci města. I proto údajně město nechtělo konání akce ohrozit příliš tvrdými bezpečnostními opatřeními. Organizátoři naopak sváděli vinu na policii, která podle nich situaci podcenila.

V posudku zemského ministerstva vnitra se uvádí, že městští úředníci měli povinnost přezkoumat, zda předložená koncepce dostatečně zajišťuje bezpečný průběh akce. Posudek kritizuje také pořadatele akce - společnost Lopavent. Ta podle něj nechala například otevřenou otázku, jaký minimální počet personálu by měl na průběh akce dohlížet.

Posudek se tak zcela liší od toho, který si nechalo vypracovat město Duisburg. V něm se uvádí, že městští úředníci nepochybili. K tragédii došlo proto, že třetí osoby nedostatečně následovaly podklady vytvořené úředníky. 

  

Vzájemné obviňování pokračovalo také ve čtvrtek na zasedání parlamentního výboru. Zúčastnil se ho jak primátor Duisburgu, tak zemský ministr vnitra a zástupci policie. Přítomni byli také obhájci pořadatelů a rodin obětí.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

Další zprávy