reklama
 
 

První kolo slovenské prezidentské volby by vyhrál eurokomisař Šefčovič, tvrdí průzkum

12. 2. 2019 18:49
Z 15 kandidátů na budoucího prezidenta Slovenska se před březnovou přímou volbou největší popularitě těší místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič před vědcem Robertem Mistríkem a právničkou Zuzanou Čaputovou. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury AKO. Jde o první sondáž po uzavření kandidátek pro volbu hlavy slovenského státu.

Šefčoviče, kterého v kandidatuře podporuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), by podle průzkumu volilo 18,2 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů. Za ním se ziskem 15,8 procenta skončil Mistrík, jež se o funkci prezidenta uchází i s podporou největší opoziční strany Svoboda a Solidarita. Na třetím místě s 14,7 procenta skončila Čaputová, která se podobně jako Mistrík opakovaně vymezila vůči Směru-SD a jejímu předsedovi, expremiéru Robertu Ficovi.

Dvouciferné podpory (12,8 procenta) se dostalo i kontroverznímu soudci nejvyššího soudu a bývalému ministrovi spravedlnosti Štefanu Harabinovi.

První kolo voleb prezidenta se uskuteční 16. března. Pokud v něm žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů oprávněných voličů, dva nejúspěšnější kandidáti postoupí do druhého kola. To se bude konat o dva týdny později a rozhodne v něm větší počet obdržených hlasů. Současný prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení neuchází.

Video: Maroš Šefčovič oficiálně vyhlásil kandidaturu na prezidenta Slovenska

Maroš Šefčovič oficiálně vyhlásil kandidaturu na prezidenta Slovenska | Video: Facebook Maroš Šefčovič |  00:51

autor: ČTK | 12. 2. 2019 18:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama