Z japonské důchodkyně se stala úspěšná dýdžejka. V 82 letech mixuje techno a jazz

Zahraničí Zahraničí
14. 4. 2017 21:11
Tokijská hudební scéna má netradiční hvězdu. Dvaaosmdesátiletá Sumiko Iwamurová, která vystupuje pod pseudonymem DJ Sumirock, kombinuje svůj oblíbený jazz se stylem techno. A daří se jí.
Babička s přísným výrazem pouští hudbu na diskotékách. Japonské dýdžejce je 82 let | Video: Reuters

Tokio - Sumiko Iwamurová neboli  DJ Sumirock se pyšní titulem první japonské dýdžejky starší osmdesáti let. Pravidelně vystupuje v klubu DecabarZ v centru hlavního města Tokia.

Více než pět desítek let vedla restauraci. Za mixážní pulty se postavila až po svých 70. narozeninách, kdy jí zemřel manžel. Pomohl jí francouzský producent, který tvrdí, že objevil její talent.

"V restauraci je to jako v hudbě - na tváři hostů vidíte, jestli jim jídlo chutná. Pokud jste dobrý DJ, všichni šťastně tančí," říká sama Iwamurová.

A že se její hudba líbí, potvrzuje množství posluchačů v klubu DecabarZ. "Pořád má energii, se kterou by se mohla vyrovnat všem mladým tady," řekl jeden z nich agentuře Reuters.

Japonská důchodkyně například otevře svůj set znělkou z populárního japonského animovaného seriálu Astro Boy. Poté pokračuje mixováním techna s jazzem či klasickou hudbou.

Lásku k jazzu zdědila po svém otci, který hrál v orchestru a během druhé světové války doma pouštěl na gramofonu nahrávky slavných jazzmanů. Tehdy ovšem zakázaných.

Pak od svých devatenácti let Iwamurová šéfovala restauraci specializující se na výrobu knedlíčků gyoza. I teď přes den stále pomáhá v kuchyni s výrobou této tradiční japonské pochoutky.

Večer ovšem vždy nasadí velká bílá sluchátka a vyrazí na pódia tokijských klubů. 

 

Právě se děje

Další zprávy