Vyšetřování: Tanker Waldhof havaroval kvůli jiné lodi

ČTK ČTK
20. 8. 2011 19:30
Odborný posudek hledal příčiny lednové havárie, při které zahynul i jeden Čech
Foto: Reuters

Hamburk - Lednovou havárii německého říčního tankeru Waldhof na Rýně, při níž zahynuli patrně dva lidé - včetně Čecha, zavinila pravděpodobně jiná loď plující v protisměru.

Ta Waldhof přinutila uhnout příliš ke břehu, kde tanker narazil na nerovnost pod hladinou a převrhl se.

Vyplývá to z odborného posudku, vypracovaného na základě analýzy radarových snímků. Agentuře DPA to řekl Johannes Trost, právník rejdařství, jemuž ztroskotané plavidlo patřilo.

Čech stále nezvěstný

Tanker Waldhof přepravující 2400 tun kyseliny sírové z chemického závodu BASF v Ludwigshafenu do přístavu v belgických Antverpách se převrhl na Rýnu 13. ledna. Neštěstí se stalo v úzkém místě řeky pod skálou Loreley nedaleko Mohuče. Ze čtyřčlenné posádky se dva lidé zachránili, dva zřejmě zahynuli.

 

Tělo 63letého lodníka ze Saska bylo o měsíc později, po vyproštění vraku lodi z řečiště, nalezeno v obytné kabině. Čtvrtý lodník, český občan, zůstává i po více než půl roce nezvěstný, uvedla dnes DPA.

V týdnech po havárii lidé ze břehu údajně dvakrát spatřili na úrovni města Boppard i dále po proudu plout mrtvolu, ale tělo nakonec nalezeno nebylo.

Kyselina sírová v Rýnu

Havárie představovala vzhledem k nákladu hrozbu ekologické katastrofy. Odčerpat se podařilo jen menší část kyseliny, vrak s plným nákladem ale byl stále příliš těžký a nešlo ho vyprostit.

Proto se odborníci nakonec rozhodli zbylou kyselinu pomalu vypustit do řeky v přesvědčení, že v obrovském průtoku Rýna se kyselina rychle naředí. Měření kyselosti vody níže po proudu jejich předpoklady potvrdilo.

Havárie značně omezila lodní dopravu po Rýnu, na jehož horním toku se nahromadilo téměř 400 lodí. Provoz byl zcela obnoven až v polovině února, kdy se podařilo vrak obřími jeřáby odstranit.

 

Právě se děje

Další zprávy