Na Rýně se převrhla loď s kyselinou, pohřešuje se Čech

Václav Viták
13. 1. 2011 21:55
Dva členové posádky lodi se pohřešují, jendím je Čech
Převržený tanker není proražen, kyselina z něj neuniká
Převržený tanker není proražen, kyselina z něj neuniká | Foto: Reuters

Hamburk - Loď vezoucí 2400 tun kyseliny se převrátila na Rýnu v Německu. Dva členové ze čtyřčlenné posádky se zachránili, dva jsou pohřešováni. Podle stanice BBC se jedná o Němce a Čecha.

Německé úřady uvedly, že loď Waldhof směřovala z německého Ludwigshafenu do belgického přístavu Antwerpy. K nehodě došlo u St. Goarshausenu jižně od města Koblenc.

Zatím se zdá, že chemikálie se do řeky nedostala. "Zatímní vyšetřování neukázalo, že by do vody unikla nějaká kyselina," řekl mluvčí policie v Koblenci Ralf Schomisch.

Velké tání v posledních dnech rozvodnilo Rýn, důvod, proč se tanker převrhl, zatím však znám není. Policie pouze sdělila, že řeka byla po nehodě uzavřena pro plavbu.

Úřady povolaly urychleně specialisty, kteří mají najít způsob, jak převrženou loď odstranit z říční cesty. Hladina Rýnu však podle agentury Reuters opět stoupá.

Je proto možné, že plavba po něm nebude moci být povolena, i když tanker už nebude blokovat jeho koryto. Zákaz plavby po Rýnu už platil na začátku týdne, pak byl odvolán.

Frankfurt v ohrožení

Velká voda ohrožuje také evropské finanční centrum Frankfurt kvůli rozvodněné řece Mohanu. Město se chystá na největší povodeň od roku 2003.

Zábrany postavené kolem historického centra zatím příval zadržují. Hrozí však, že hladina Mohanu bude dál stoupat a voda je zaplaví.

Kromě Frankfurtu hrozí mimořádně velké záplavy i známému univerzitnímu městu Heidelbergu, ležícímu na řece Neckar.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy