Na Rýně se převrhla loď s kyselinou, pohřešuje se Čech

Václav Viták
13. 1. 2011 21:55
Dva členové posádky lodi se pohřešují, jendím je Čech
Převržený tanker není proražen, kyselina z něj neuniká
Převržený tanker není proražen, kyselina z něj neuniká | Foto: Reuters

Hamburk - Loď vezoucí 2400 tun kyseliny se převrátila na Rýnu v Německu. Dva členové ze čtyřčlenné posádky se zachránili, dva jsou pohřešováni. Podle stanice BBC se jedná o Němce a Čecha.

Německé úřady uvedly, že loď Waldhof směřovala z německého Ludwigshafenu do belgického přístavu Antwerpy. K nehodě došlo u St. Goarshausenu jižně od města Koblenc.

Zatím se zdá, že chemikálie se do řeky nedostala. "Zatímní vyšetřování neukázalo, že by do vody unikla nějaká kyselina," řekl mluvčí policie v Koblenci Ralf Schomisch.

Velké tání v posledních dnech rozvodnilo Rýn, důvod, proč se tanker převrhl, zatím však znám není. Policie pouze sdělila, že řeka byla po nehodě uzavřena pro plavbu.

Úřady povolaly urychleně specialisty, kteří mají najít způsob, jak převrženou loď odstranit z říční cesty. Hladina Rýnu však podle agentury Reuters opět stoupá.

Je proto možné, že plavba po něm nebude moci být povolena, i když tanker už nebude blokovat jeho koryto. Zákaz plavby po Rýnu už platil na začátku týdne, pak byl odvolán.

Frankfurt v ohrožení

Velká voda ohrožuje také evropské finanční centrum Frankfurt kvůli rozvodněné řece Mohanu. Město se chystá na největší povodeň od roku 2003.

Zábrany postavené kolem historického centra zatím příval zadržují. Hrozí však, že hladina Mohanu bude dál stoupat a voda je zaplaví.

Kromě Frankfurtu hrozí mimořádně velké záplavy i známému univerzitnímu městu Heidelbergu, ležícímu na řece Neckar.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy