Výbuch na lodi prezidenta Malediv. Hlava státu vyvázla bez zranění, mluvčí nevyloučil atentát

ČTK ČTK
28. 9. 2015 12:00
Maledivský prezidenta nezranil výbuch motorového člunu, když se vracel do země po pouti v Mekce. Výbuch se ozval ve strojovně lodi a příčina zatím není známá. Mluvčí maledivské hlavy státu nevyloučil žádnou možnost. Při výbuchu byla lehce zraněna prezidentova manželka a středně těžce jeden ze členů ochranky.
Maledivy. Ilustrační foto.
Maledivy. Ilustrační foto. | Foto: www.velaaprivateisland.com

Malé - Maledivský prezident Jamín Abdal Gajúm v pondělí vyvázl nezraněn z výbuchu na motorovém člunu, který ho dopravoval zpět do vlasti po příletu z poutě do Mekky. Při explozi ve strojovně, jejíž příčina není dosud známá, byla lehce zraněna prezidentova žena a jeden člen ochranky utrpěl středně těžké zranění, informovaly světové agentury.

Výbuch nastal, když se loď přiblížila k hlavnímu molu v metropoli Malé. Místní televize odvysílala záběry chaotické evakuace z lodi. Agentura AP nicméně poznamenala, že podobné lodní nehody jsou na Maledivách, ostrovním státě v severozápadní části Indického oceánu, běžné. Mezinárodní letiště na Maledivách leží mimo hlavní ostrov, na který je třeba se dopravit lodí, připomněla dále AP.

Prezidentův mluvčí uvedl, že vyloučit zatím nelze žádnou možnost, tedy ani to, že šlo o "útok na život" devětapadesátileté hlavy státu. Gajúm podle agentury Reuters vzbuzuje kontroverze doma i v zahraničí. K moci se dostal v roce 2013 po volbách, který byly podle opozice zmanipulované. Gajúmův hlavní protikandidát byl letos uvězněn kvůli obviněním z terorismu, proces vzbudil mezinárodní kritiku a výzvy k bojkotu Malediv coby turistické destinace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy