reklama
 
 

Vozítko Opportunity překonalo sovětský Lunochod. Dojelo dále

29. 7. 2014 22:25
Tachometr ukázal 40,25 kilometru. Přístroj tak překonal sovětský rekord dosažený v roce 1973 na Měsíci.

Washington - Marsovské vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Opportunity dosáhlo dalšího rekordu - ujelo nejdál z lidských robotických aparátů na jiných vesmírných tělesech. NASA o tom informovala na svých internetových stránkách.

"Tachometr" roveru 27. července ukázal 40,25 kilometru, oznámil úřad na webu. Přístroj tak překonal rekord dosažený v roce 1973 na Měsíci někdejším sovětským automatickým průzkumníkem Lunochod 2. Ten podle propočtů amerických vědců - provedených na základě nedávných snímků družice NASA LRO - urazil během necelých pěti měsíců 39 kilometrů.

"Opportunity dojel dál než jakékoli jiné kolové vozítko na jiném kosmickém tělese. Je to o to pozoruhodnější, že Opportunity měl původně ujet kolem kilometru a nebyl projektován na dálkovou jízdu," uvedl John Callas, ředitel NASA pro projekt průzkumných vozítek na Marsu.

"Ale co je skutečně důležité, není, kolik kilometrů urazil, nýbrž kolik výzkumu a objevů jsme na té (ujeté) vzdálenosti udělali," dodal.

Pokud Opportunity bude pokračovat až na vzdálenost 42,2 kilometru, dostane se do další velké oblasti průzkumu, o níž vědci hovoří jako o Údolí Marathonu. Právě tam totiž bude mít rover za sebou délku maratonského běhu.

Opportunity přistál na Marsu 25. ledna 2004 a počítalo se, že bude stejně jako sesterské vozítko Spirit pracovat tři měsíce. O šest let později vytvořil rekord v délce fungování člověkem vyslaného průzkumného aparátu na rudé planetě. Do té doby ho držela americká sonda Viking 1.

Během své mise Opportunity na planetě mimo jiné našel důkazy o někdejší přítomnosti vody, čímž podpořil teorie, že na Marsu kdysi mohly být podmínky pro existenci života.

autor: ČTK | 29. 7. 2014 22:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama