Volby v Sasku napovědí, jak to dopadne v celém Německu

Němečtí voliči jsou nerozhodní a nepředvídatelní
Angela Merkelová na předvolební kampani v Sasku.
Angela Merkelová na předvolební kampani v Sasku. | Foto: Reuters

Saská Kamenice - Dvaadvacetiletá studentka Carolina Schmidtová ze Saské Kamenice, tedy z bývalého východního Německa, plánuje radikálně změnit svou volební preferenci - místo levice bude ve spolkových volbách příští měsíc volit pravici.

Před čtyřmi lety volila stranu Levice, 27. září ale hodlá podpořit podnikatelům nakloněnou Svobodnou demokratickou stranu (FDP).

"Letos se nejvíce ztotožňuji s programem FDP, ale to se může do budoucna zase změnit. Nevím, koho budu volit za další čtyři roky," říká Schmidtová.

V Sasku se budou tento víkend konat zemské volby, stejně tak jako v Durynsku a v Sársku na západě. Na konci září pak Německo čekají volby do Bundestagu.

Podle agentury Reuters budou zemské volby důležitým testem před spolkovými volbami, neboť ani dvacet let po pádu berlínské zdi nejsou němečtí voliči ve svých volebních preferencích jednoznační.

Dieter Althaus
Dieter Althaus | Foto: Reuters

Jsou nepředvídatelní, což dokládá i zmiňovaný případ studentky Caroliny Schmidtové.

Křesťanskodemokratická strana (CDU) Angely Merkelové má značnou podporu v Sasku, kde pravděpodobně vytvoří koalici s FDP nebo možná "velkou koalici", která by odrážela federální partnerství Merkelové.

Zdá se však, že největší spojenec Merkelové v Durynsku - durynský kancléř Dieter Althaus - bude se sílící popularitou strany Levice snadno napadnutelný.

Dietmar Herz, politolog z Erfurtské univerzity, se domnívá, že porážka CDU v Durynsku a další nedělní volby v západním státě Sársku by mohly udat tón celonárodních voleb, které se uskuteční v září. Mohly by tak rozviklat stabilní postavení CDU, která má pro tuto chvíli pohodlnou výchozí pozici pro národní volby.

"To by mohlo pomoci změnit názor, což by bylo velice důležité," řekl Herz. "CDU by pak musela jít do posledních týdnů před celonárodními volbami jako ztroskotanec," dodal.

V Durynsku kandiduje za CDU i Zeca Schall, rodák z Angoly, který tam má na starosti otázky imigrace a multikulturalismu. V posledních týdnech tento politik čelil rasistickým útokům ze strany ultrapravicové Národní demokratické strany (NPD), která ho vyzvala, aby se vrátil do své rodné země.

Politik tyto útoky označil za útoky na celou CDU a na všechny demokratické síly v Německu. Z předvolební kampaně ale neodstoupil.

Podle průzkumů je jednoznačným favoritem spolkových voleb CDU, zatímco sociálním demokratům hrozí jasná porážka.

 

Právě se děje

Další zprávy