Volby v Durynsku vyhrála Levice, druhá je protiimigrační AfD

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2019 8:22
Zemské volby ve východoněmeckém Durynsku vyhrála krajně levicová strana Levice s 31 procenty hlasů. Je tak vůbec poprvé nejsilnějším politickým subjektem v některé z německých spolkových zemí. Na druhém místě je protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 23,4 procenta a třetí jsou křesťanští demokraté s 21,8 procenta.
Strana Levice (Die Linke) vyhrála volby ve východoněmeckém Durynsku.
Strana Levice (Die Linke) vyhrála volby ve východoněmeckém Durynsku. | Foto: Reuters

Dosavadní koalice Levice, sociální demokracie (SPD) a Zelených přišla o většinu, vyplývá podle agentury DPA z výsledků, které zveřejnila zemská volební komise. SPD dostala 8,2 procenta, Zelení 5,2 procenta a liberální FDP 5 procent. Hlasování se zúčastnilo 64,9 procenta oprávněných voličů.

Pro Levici populárního zemského premiéra Boda Ramelowa, s jehož prací je spokojeno 70 procent obyvatel, výsledek představuje nejen dosavadní maximum v Durynsku, ale také v jakýchkoli zemských volbách. Strana vznikla v roce 2007 sloučením postkomunistické PDS a odpadlíků od sociální demokracie.

AfD v Durynsku uspěla navzdory tomu, že i její příznivci mají pochybnosti o kontroverzním lídrovi kandidátky Björnu Höckem, který má podle 44 procent z nich příliš blízko pravicově extremistickým pozicím. Höckeho pravicově-národovecké křídlo AfD je navíc pod dohledem civilní kontrarozvědky. Strana přesto získala více než dvojnásobek oproti výsledku z předchozích zemských voleb před pěti lety.

Sestavování koalice bude obtížné

Opačná nálada než u dvojice vítězů voleb panuje ve stranách celoněmecké koalice CDU a SPD, které v několikátých zemských volbách v řadě oslabily. Pro obě jde také o dosud jasně nejhorší výsledek v Durynsku, kde přitom křesťanští demokraté od znovusjednocení Německa v roce 1990 až do roku 2014 vždy vyhrávali.

Sestavování nové koalice však bude pravděpodobně nanejvýš obtížné. Vzhledem k tomu, že žádná ze stran nechce vládnout s AfD a CDU i FDP vylučují koalici také s Levicí, nezbylo by v takovou chvíli nic jiného, než aby zemi jako úřadující vedla vláda současná. Ta je ve všech 16 spolkových zemích jedinou, v jejímž čele je politik Levice.

Hlasování v menší zemi s 2,1 milionu obyvatel se zúčastnilo 64,9 procenta voličů. Za rozhodující téma nejčastěji označovali platy a důchody (18 procent), sociální zabezpečení a vzdělání (shodně 16 procent).

 

Právě se děje

před 18 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy