Volby v Durynsku vyhrála Levice, druhá je protiimigrační AfD

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2019 8:22
Zemské volby ve východoněmeckém Durynsku vyhrála krajně levicová strana Levice s 31 procenty hlasů. Je tak vůbec poprvé nejsilnějším politickým subjektem v některé z německých spolkových zemí. Na druhém místě je protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 23,4 procenta a třetí jsou křesťanští demokraté s 21,8 procenta.
Strana Levice (Die Linke) vyhrála volby ve východoněmeckém Durynsku.
Strana Levice (Die Linke) vyhrála volby ve východoněmeckém Durynsku. | Foto: Reuters

Dosavadní koalice Levice, sociální demokracie (SPD) a Zelených přišla o většinu, vyplývá podle agentury DPA z výsledků, které zveřejnila zemská volební komise. SPD dostala 8,2 procenta, Zelení 5,2 procenta a liberální FDP 5 procent. Hlasování se zúčastnilo 64,9 procenta oprávněných voličů.

Pro Levici populárního zemského premiéra Boda Ramelowa, s jehož prací je spokojeno 70 procent obyvatel, výsledek představuje nejen dosavadní maximum v Durynsku, ale také v jakýchkoli zemských volbách. Strana vznikla v roce 2007 sloučením postkomunistické PDS a odpadlíků od sociální demokracie.

AfD v Durynsku uspěla navzdory tomu, že i její příznivci mají pochybnosti o kontroverzním lídrovi kandidátky Björnu Höckem, který má podle 44 procent z nich příliš blízko pravicově extremistickým pozicím. Höckeho pravicově-národovecké křídlo AfD je navíc pod dohledem civilní kontrarozvědky. Strana přesto získala více než dvojnásobek oproti výsledku z předchozích zemských voleb před pěti lety.

Sestavování koalice bude obtížné

Opačná nálada než u dvojice vítězů voleb panuje ve stranách celoněmecké koalice CDU a SPD, které v několikátých zemských volbách v řadě oslabily. Pro obě jde také o dosud jasně nejhorší výsledek v Durynsku, kde přitom křesťanští demokraté od znovusjednocení Německa v roce 1990 až do roku 2014 vždy vyhrávali.

Sestavování nové koalice však bude pravděpodobně nanejvýš obtížné. Vzhledem k tomu, že žádná ze stran nechce vládnout s AfD a CDU i FDP vylučují koalici také s Levicí, nezbylo by v takovou chvíli nic jiného, než aby zemi jako úřadující vedla vláda současná. Ta je ve všech 16 spolkových zemích jedinou, v jejímž čele je politik Levice.

Hlasování v menší zemi s 2,1 milionu obyvatel se zúčastnilo 64,9 procenta voličů. Za rozhodující téma nejčastěji označovali platy a důchody (18 procent), sociální zabezpečení a vzdělání (shodně 16 procent).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy