reklama
 
 

Vláda pomůže s likvidací Fukušimy, dá stovky miliard

4. 11. 2011 8:25
Plán počítá s pomocí ve výši 900 miliard jenů

Tokio - Japonská vláda schválila plán, jak se vypořádat s následky březnové havárie v jaderné elektrárně Fukušima.

Kabinet poskytne společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje, 900 miliard jenů (v přepočtu 209 miliard Kč) na dekontaminaci reaktorů a také na odškodnění obětí.

Jak napsala ČTK, peníze z fondu, kam přispívají japonské jaderné elektrárny a vláda, pomohou firmě dočasně odvrátit finanční problémy.

Předpokládá se, že v budoucnu bude TEPCO potřebovat další finanční pomoc. Vládní experti odhadují, že bude muset do března roku 2013 vyplatit asi pětinásobek dnešní schválené sumy.

Firma utrpěla v posledním fiskálním roce (do konce března) kvůli havárii rekordní ztrátu 1,26 bilionu jenů. V tomto roce podle odhadu vlády firma vykáže další ztrátu 576,3 miliardy jenů.

Tři ze šesti reaktorů Fukušimy poničilo 11. března zemětřesení a následná vlna tsunami. U čtvrtého pak byla poničena nádrž s chladicí vodou. Do ovzduší, půdy i vod uniklo velké množství radioaktivního materiálu a muselo být evakuováno na 70 tisíc lidí.

Minulý týden se technikům firmy podařilo po pěti měsících práce úplně zakrýt první z reaktorů. Podle odhadů potrvá až 30 let, než budou moci být kryty ze všech poškozených budov sejmuty a celý komplex zlikvidován.

autor: Zahraničí | 4. 11. 2011 8:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama