Vláda pomůže s likvidací Fukušimy, dá stovky miliard

Zahraničí Zahraničí
4. 11. 2011 8:25
Plán počítá s pomocí ve výši 900 miliard jenů
Foto: Reuters

Tokio - Japonská vláda schválila plán, jak se vypořádat s následky březnové havárie v jaderné elektrárně Fukušima.

Kabinet poskytne společnosti TEPCO, která elektrárnu provozuje, 900 miliard jenů (v přepočtu 209 miliard Kč) na dekontaminaci reaktorů a také na odškodnění obětí.

Jak napsala ČTK, peníze z fondu, kam přispívají japonské jaderné elektrárny a vláda, pomohou firmě dočasně odvrátit finanční problémy.

Předpokládá se, že v budoucnu bude TEPCO potřebovat další finanční pomoc. Vládní experti odhadují, že bude muset do března roku 2013 vyplatit asi pětinásobek dnešní schválené sumy.

Firma utrpěla v posledním fiskálním roce (do konce března) kvůli havárii rekordní ztrátu 1,26 bilionu jenů. V tomto roce podle odhadu vlády firma vykáže další ztrátu 576,3 miliardy jenů.

Tři ze šesti reaktorů Fukušimy poničilo 11. března zemětřesení a následná vlna tsunami. U čtvrtého pak byla poničena nádrž s chladicí vodou. Do ovzduší, půdy i vod uniklo velké množství radioaktivního materiálu a muselo být evakuováno na 70 tisíc lidí.

Minulý týden se technikům firmy podařilo po pěti měsících práce úplně zakrýt první z reaktorů. Podle odhadů potrvá až 30 let, než budou moci být kryty ze všech poškozených budov sejmuty a celý komplex zlikvidován.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy