Japonsko spouští první reaktor od fukušimské katastrofy

Martin Novák Martin Novák
2. 11. 2011 10:10
V samotné Fukušimě technici zjistili přítomnost radioaktivního xenonu
Foto: Reuters

Tokio - Osm měsíců po tsunami a havárii ve Fukušimě se Japonsko vrací k jaderné energii. Firma Kjúšú Electric spustila reaktor v elektrárně v Genkai na jihu země.

První od 11. března, kdy zemětřesení a tsunami zničily Fukušimu a otřásly tak nejen v Japonsku, ale i jinde ve světě vírou v budoucnost atomových elektráren.

"Reaktor jsme uvedli do provozu v úterý, elektrárna pojede na plný výkon od středy," řekl agentuře AFP mluvčí firmy, která Genkai provozuje.

Mluvčí připustil, že veřejnost dává najevo obavy a do sídla firmy telefonují lidé, kteří žádají, aby reaktor nebyl spuštěn. Bezpečnost je ale podle něj v tomto případě zajištěna.

Mnoho reaktorů vláda v Tokiu po 11. březnu odstavila, aby v nich experti provedli kontroly a zátěžové testy. V Genkai je podle jejich dobrozdání vše v pořádku.

Japonsko bylo až do fukušimské havárie energeticky závislé na jádru zhruba z jedné třetiny. Federace elektrárenských společností plánovala zvýšit do roku 2030 tento poměr na celou polovinu.

Vyřazení mnoha reaktorů z provozu si vyžádalo výrazné šetření energií, což se podle japonských médií projeví v zimě špatným vytápěním v mnoha japonských domácnostech.

Zemětřesení a vlna tsunami připravily 11. března na severovýchodě Japonska o život přibližně 24 tisíc lidí, japonská ekonomika se z toho velmi obtížně vzpamatovávala.

Nový premiér Jošihiko Noda, který do funkce nastoupil v srpnu, plánuje zvýšení daní a oznámil, že s jadernou energií nadále počítá. Jeho předchůdce Naoto Kan odstoupil, protože mu Japonci vyčítali pomalý a špatný postup po tsunami a jaderné havárii.

Zatímco některé reaktory patrně brzy obnoví provoz, Fukušimy se to téměř jistě netýká.

Technici ve středu v poškozené elektrárně zjistili přítomnost plynu, který obsahuje radioaktivní xenon. To by mohlo znamenat, že dochází v reaktoru k jadernému štěpení.

Chladicím systémem proto vhánějí do druhého reaktoru elektrárny vodu a kyselinu boritou, oznámila firma TEPCO.

Japonský výbor pro atomovou energii předal vládě dokument, ze kterého vyplývá, že likvidace následků březnové katastrofy a bezpečné zajištění čtyř fukušimských reaktorů potrvá až třicet let. Odklízení trosek a ruin by mělo začít podle výboru v roce 2021.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy