reklama
 
 

Viníci tragédie Concorde: Continental a mechanik Taylor

6. 12. 2010 14:58
Neštěstí způsobila součástka odpadlá z letounu amerických aerolinií

Paříž - Havárie nadzvukového letounu Concorde, který se před deseti lety zřítil po startu u Paříže s více než stovkou osob na palubě, má konkrétního viníka.

Soud v Paříži rozhodl v pondělí o tom, že za neštěstím stojí americká společnost Continental Airlines. Z jednoho letounu zaoceánského přepravce tehdy totiž odpadla titanová součástka, jež zůstala ležet na ranveji.

Když na ni najel startující Concorde, způsobila proražení jedné z pneumatik francouzského letadla a ta zase poškodila palivovou nádrž stroje a vyvolala požár motoru.

Continental Airlines musí zaplatit pokutu ve výši dvou set tisíc eur a milionové odškodnění společnosti Air France, která provozovala havarovaný Concorde.

Mechanik Continentalu John Taylor, který měl na starosti technickou prohlídku stroje americké společnosti, byl odsouzen k patnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu.

Ve hře je sto milionů eur

Vedení Continental Airlines již oznámilo, že se proti rozsudku, "jenž pouze chrání francouzské zájmy", odvolá.

Concorde společnosti Air France se v červenci 2000 vzňal krátce po startu z pařížského letiště Charlese de Gaulla. Při neštěstí zahynulo 113 osob.

Americké aerolinie založily svou obhajobu na tvrzení, že letoun francouzského přepravce již hořel, když na součástku najel.

Podle výroku soudu udělal Taylor chybu, když k opravě použil titan, ačkoli věděl, že je pro svou tvrdost pro pneumatiky letounů nebezpečný a měl raději použít mnohem měkčí hliník.

Společnost Air France již zaplatila pozůstalým po obětech neštěstí na sto milionů eur odškodného a bude se nyní domáhat toho, aby Continental Airlines uhradila alespoň část této sumy.

autor: Zahraničí | 6. 12. 2010 14:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama