Viníci tragédie Concorde: Continental a mechanik Taylor

Zahraničí Zahraničí
6. 12. 2010 14:58
Neštěstí způsobila součástka odpadlá z letounu amerických aerolinií
Hořící Concorde společnosti Air France
Hořící Concorde společnosti Air France | Foto: Reuters

Paříž - Havárie nadzvukového letounu Concorde, který se před deseti lety zřítil po startu u Paříže s více než stovkou osob na palubě, má konkrétního viníka.

Soud v Paříži rozhodl v pondělí o tom, že za neštěstím stojí americká společnost Continental Airlines. Z jednoho letounu zaoceánského přepravce tehdy totiž odpadla titanová součástka, jež zůstala ležet na ranveji.

Když na ni najel startující Concorde, způsobila proražení jedné z pneumatik francouzského letadla a ta zase poškodila palivovou nádrž stroje a vyvolala požár motoru.

Continental Airlines musí zaplatit pokutu ve výši dvou set tisíc eur a milionové odškodnění společnosti Air France, která provozovala havarovaný Concorde.

Mechanik Continentalu John Taylor, který měl na starosti technickou prohlídku stroje americké společnosti, byl odsouzen k patnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu.

Při neštěstí zahynulo 113 osob
Při neštěstí zahynulo 113 osob | Foto: Reuters

Ve hře je sto milionů eur

Vedení Continental Airlines již oznámilo, že se proti rozsudku, "jenž pouze chrání francouzské zájmy", odvolá.

Concorde společnosti Air France se v červenci 2000 vzňal krátce po startu z pařížského letiště Charlese de Gaulla. Při neštěstí zahynulo 113 osob.

Americké aerolinie založily svou obhajobu na tvrzení, že letoun francouzského přepravce již hořel, když na součástku najel.

Podle výroku soudu udělal Taylor chybu, když k opravě použil titan, ačkoli věděl, že je pro svou tvrdost pro pneumatiky letounů nebezpečný a měl raději použít mnohem měkčí hliník.

Společnost Air France již zaplatila pozůstalým po obětech neštěstí na sto milionů eur odškodného a bude se nyní domáhat toho, aby Continental Airlines uhradila alespoň část této sumy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy