Viníci tragédie Concorde: Continental a mechanik Taylor

Zahraničí Zahraničí
6. 12. 2010 14:58
Neštěstí způsobila součástka odpadlá z letounu amerických aerolinií
Hořící Concorde společnosti Air France
Hořící Concorde společnosti Air France | Foto: Reuters

Paříž - Havárie nadzvukového letounu Concorde, který se před deseti lety zřítil po startu u Paříže s více než stovkou osob na palubě, má konkrétního viníka.

Soud v Paříži rozhodl v pondělí o tom, že za neštěstím stojí americká společnost Continental Airlines. Z jednoho letounu zaoceánského přepravce tehdy totiž odpadla titanová součástka, jež zůstala ležet na ranveji.

Když na ni najel startující Concorde, způsobila proražení jedné z pneumatik francouzského letadla a ta zase poškodila palivovou nádrž stroje a vyvolala požár motoru.

Continental Airlines musí zaplatit pokutu ve výši dvou set tisíc eur a milionové odškodnění společnosti Air France, která provozovala havarovaný Concorde.

Mechanik Continentalu John Taylor, který měl na starosti technickou prohlídku stroje americké společnosti, byl odsouzen k patnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu.

Při neštěstí zahynulo 113 osob
Při neštěstí zahynulo 113 osob | Foto: Reuters

Ve hře je sto milionů eur

Vedení Continental Airlines již oznámilo, že se proti rozsudku, "jenž pouze chrání francouzské zájmy", odvolá.

Concorde společnosti Air France se v červenci 2000 vzňal krátce po startu z pařížského letiště Charlese de Gaulla. Při neštěstí zahynulo 113 osob.

Americké aerolinie založily svou obhajobu na tvrzení, že letoun francouzského přepravce již hořel, když na součástku najel.

Podle výroku soudu udělal Taylor chybu, když k opravě použil titan, ačkoli věděl, že je pro svou tvrdost pro pneumatiky letounů nebezpečný a měl raději použít mnohem měkčí hliník.

Společnost Air France již zaplatila pozůstalým po obětech neštěstí na sto milionů eur odškodného a bude se nyní domáhat toho, aby Continental Airlines uhradila alespoň část této sumy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy